Dzisiaj jest 16 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Sztuczna inteligencja wykorzystana do oszustwa na 50 tysięcy – eksperci ostrzegają przed zagrożeniem

Sztuczna inteligencja przynosi zarówno korzyści, jak i zagrożenia, co udowodnił przypadek matki studentki, która odebrała telefon od osoby podszywającej się pod jej córkę. Mary Schat z Michigan ledwo uniknęła utraty 50 tysięcy dolarów w wyniku oszustwa, podczas gdy według brytyjskiego banku, ta metoda może dotknąć miliony ludzi. Czy podobne sytuacje zaczynają się zdarzać również w Polsce?

FAŁSZYWY GŁOS CÓRKI

Mary Schat z Grand Rapids odebrała dziwne połączenie z nieznanego numeru. Połączenie pochodziło z pobliskiego Holland, gdzie studiuje jej córka Dori. Głos w słuchawce brzmiał jak głos dziewczyny, jednak Mary szybko poczuła, że coś jest nie tak.

Jak relacjonuje na łamach portalu WoodTV.com, głos córki był zniekształcony i trudny do zrozumienia. Mary usiłowała skontaktować się z Dori, lecz sytuacja drastycznie się pogorszyła. W słuchawce rozległy się przerażające krzyki: „Porywają mnie!” Następnie do rozmowy dołączył mężczyzna, który przedstawił się jako członek meksykańskiego kartelu, informując, że córka miała poważny wypadek i zażądał 50 tysięcy dolarów okupu.

Mary Schat była przekonana, że słyszy głos swojej córki, co potęgowało jej strach. Jej mąż jednak nie stracił czujności i postanowił powiadomić policję.

INTERWENCJA POLICJI I PRAWDA O OSZUSTWIE

Funkcjonariusze zasugerowali Mary i jej mężowi, że sytuacja może być próbą wyłudzenia. Po natychmiastowym telefonie do córki okazało się, że Dori jest bezpieczna w swoim mieszkaniu. Policja ustaliła później, że oszuści wykorzystali technologię „klonowania głosu” z pomocą sztucznej inteligencji, naśladując głos dziewczyny z jej nagrań w mediach społecznościowych.

Mary przyznała, że mimo wcześniejszej wiedzy o możliwych oszustwach, przeżyła szok. „To było zupełnie przerażające” – dodała.

OSTRZEŻENIE DLA POLAKÓW

O rosnącym zagrożeniu oszustwami z wykorzystaniem sztucznej inteligencji informuje brytyjski Starling Bank, który wskazuje, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z potencjalnego wykorzystania ich danych. Z analizy przeprowadzonej na ponad trzech tysiącach dorosłych wynika, że 25% z nich doświadczyło podobnych sytuacji, a prawie połowa nie miała pojęcia o istnieniu tej metody oszustwa.

W Polsce Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości nie posiada na razie statystyk dotyczących podobnych zdarzeń związanych z wykorzystaniem AI w przestępstwach. „Nie odnotowujemy takich przypadków, ale musimy być ostrożni” – informuje podkom. Krzysztof Wrześniowski.

Warto więc zachować czujność przy odbieraniu nieznanych połączeń i zawsze upewnić się, że osoba po drugiej stronie jest tym, za kogo się podaje. Najlepiej rozłączyć się i zadzwonić do krewnego lub instytucji, którą rzekomo reprezentuje.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie