Prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z biura prasowego Prokuratury Krajowej poinformowała w sobotę, że środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania został uchylony wobec byłego rektora Collegium Humanum, Pawła Cz. Zamiast aresztu, zastosowano wobec niego inne środki zapobiegawcze.
Nowe środki zapobiegawcze
Wśród tych środków znalazło się poręczenie majątkowe w wysokości dwóch milionów złotych, które zostało wpłacone w piątek, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, zakaz wstępu na uczelnię oraz zbliżania się do pracowników instytucji. Dodatkowo na Pawła Cz. nałożono zakaz wykonywania obowiązków nauczyciela akademickiego w Polsce.
Współpraca z prokuraturą
Prokurator Calów-Jaszewska zaznaczyła, że do tej pory z udziałem podejrzanego, który współpracował z prokuratorem, przeprowadzono wiele czynności procesowych, w tym liczne przesłuchania oraz konfrontacje. Pawł Cz. przebywał w areszcie od lutego tego roku. Na obecnym etapie sprawy prokuratura nie widzi podstaw do dalszego stosowania aresztu, a postępowanie jest w zaawansowanej fazie, w której podejrzany pozostaje do dyspozycji organów ścigania.
Seria zarzutów
Prokuratura postawiła Pawłowi Cz. zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Dotychczas nałożono na niego blisko 100 zarzutów. W sprawie występuje obecnie 55 podejrzanych, którym postawiono łącznie 196 zarzutów.
Kontrowersje Collegium Humanum
Sprawa nieprawidłowości związanych z Collegium Humanum (dzisiaj znaną jako Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) jest badana przez funkcjonariuszy CBA od lutego. Dziennikarze „Newsweeka” ujawnili, że uczelnia ta oferowała szybkie kursy umożliwiające uzyskanie dyplomu MBA, co otwierało absolwentom drzwi do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.
28 zatrzymanych w sprawie
Podczas śledztwa CBA zatrzymało już 28 osób, w tym byłego europosła oraz prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka. Pomimo tego, że uczelnia zapewniała zabezpieczenie wiarygodności swoich dokumentów poprzez współpracę z zagranicznymi uczelniami, okazało się, że te nie miały uprawnień do prowadzenia studiów MBA. Wśród absolwentów znaleźli się politycy, prezesi spółek Skarbu Państwa oraz osoby z wysokich szczebli służb specjalnych.
Reorganizacja uczelni
W czerwcu Collegium Humanum zmieniło nazwę na „Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia”. Uczelnia przeprowadziła rekrutację na rok akademicki 2024/2025, przyjmując 1999 studentów na studia niestacjonarne. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie podało jeszcze informacji na temat liczby studentów przyjętych na kierunki stacjonarne tej uczelni.
Źródło/foto: Polsat News