Komisja Europejska ogłosiła aprobatę dla polskich planów dotyczących rekompensaty dla Poczty Polskiej za obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Na podstawie unijnych regulacji dotyczących pomocy państwa, kwota wyniesie około 865 milionów euro.
ZASADY ŚWIADCZENIA USŁUG POCZTOWYCH
W 2015 roku Poczta Polska została zobowiązana do świadczenia powszechnych usług przez najbliższe dziesięć lat. W grudniu 2022 roku Polska poinformowała Komisję Europejską o zamiarze przekazania spółce wspomnianej rekompensaty za lata 2021–2025.
Usługa powszechna obejmuje między innymi dostarczanie przesyłek pocztowych o wadze do 2 kg oraz paczek do 20 kg co najmniej pięć dni w tygodniu w urzędach pocztowych oraz skrzynkach pocztowych. Obejmuje także dostarczanie listów poleconych oraz przesyłek dla osób z dysfunkcją wzroku.
POZOSTAŁE ASPEKTY
„Obowiązek świadczenia usługi powszechnej jest kluczowy dla zapewnienia dostępu do korespondencji w całej Unii Europejskiej. Dzisiejsza decyzja potwierdza, że Polska zamierza wypłacić rekompensatę Poczcie Polskiej za usługi publiczne na rzecz obywateli, w zgodzie z unijnymi zasadami pomocy państwa” – stwierdziła Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE ds. konkurencyjności.
Komisja podkreśliła, że pomoc dla Poczty Polskiej oparta jest na przemyślanej metodologii, co gwarantuje, iż nie przekroczy ona rzeczywistych kosztów świadczenia usług publicznych przez tę instytucję.
Zgodnie z unijnymi zasadami, przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o rekompensatę za dodatkowe wydatki związane ze świadczeniem usług publicznych, co ma na celu ograniczenie zakłóceń na rynku konkurencyjnym.
Źródło/foto: Onet.pl
Krzysztof Bubel / Shutterstock