Blisko 3 tys. mieszkańców Lublina stanęło przed trudnym dniem. W piątek, 15 listopada, rozpoczęła się planowana ewakuacja związana z niewybuchami, które odkryto przy budowie nowej siedziby komisariatu policji.
Ewakuacja mieszkańców na skutek odnalezienia niewybuchu
W sumie ewakuacji poddanych zostanie ponad 2,8 tys. osób. Niewypał, najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej, znaleziono podczas prowadzonych prac budowlanych przy ul. Walecznych w Lublinie.
Wojskowi saperzy wyznaczyli strefę ewakuacyjną rozciągającą się na 200 metrów od miejsca, w którym odnaleziono niespokojny skarb. Z danych ewidencji ludności wynika, że do ewakuacji przystąpią mieszkańcy tej okolicy.
Jak zaznacza biuro prasowe prezydenta Lublina, ewakuacja rozpoczęła się o godz. 7 i ma zakończyć się do godz. 9:30. Dotyczy to części mieszkańców z sześciu okolicznych ulic: Czwartek (numery 20-27), Lwowska (numery 6-26), Podzamcze (numery 3, 5, 7a), Walecznych (numery 3, 4), Unicka (numery 5, 7) oraz Gustawa Dolińskiego 1.
Bezpieczna ewakuacja z wyznaczonym miejscem zbiórki
Specjalnie dla ewakuowanych mieszkańców wyznaczono miejsce zbiórki na ul. Walecznych, przy ul. Jacka Kuronia. Z tego punktu autobusy komunikacji miejskiej przetransportują mieszkańców na stadion Arena Lublin, miejsce docelowe zbiórki. Nie zapomniano o domowych pupilach – mieszkańcy mogą zabrać ze sobą także zwierzęta. Część parkingu przy stadionie będzie udostępniona za darmo dla tych, którzy będą mogli dotrzeć na miejsce o własnych siłach.
W związku z sytuacją, szkoła podstawowa nr 23 oraz przedszkole nr 50 znajdujące się w bliskim sąsiedztwie miejsca ewakuacji zostały zamknięte. Dzieci z przedszkola będą mogły liczyć na opiekę w innych placówkach, natomiast uczniowie szkoły podstawowej skorzystają z świetlicy w sąsiednich szkołach.
Bezpieczeństwo podczas usuwania niewybuchu
W trakcie trwania ewakuacji oraz usuwania niewybuchu zamknięta będzie ulica Walecznych oraz wjazdy na pobliskie uliczki: Jacka Kuronia, Krzemieniecką, Podzamcze, Czwartek, Unicka. Policja będzie kierować ruchem, a komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. Dowódca Patrolu Saperskiego podał, że operacja usunięcia niewybuchu powinna zająć około 1,5 godziny.
Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, zaapelował do mieszkańców o zachowanie spokoju oraz o stosowanie się do zaleceń służb prowadzących ewakuację. Miasto uruchomiło całodobowe numery informacyjne: 81 466 17 12, 81 466 17 13 i 81 466 17 14, a pomoc w uzyskaniu informacji będzie także udzielać straż miejska.
Odnalezienie niewybuchu – historia budowy komisariatu
Niewybuch został odkryty w trakcie wykopów na placu budowy nowego komisariatu policji przy ul. Walecznych. Policja informuje, że według wstępnych ustaleń może to być pocisk z okresu II wojny światowej. Saperzy sprawdzili teren, nie wykrywając innych niewybuchów. Miejsce odkrycia zostało zabezpieczone przez policję.
Miejsce budowy nowego komisariatu II Policji w Lublinie znajduje się na terenie dawnego parterowego budynku, który nie spełniał aktualnych wymogów. Nowa siedziba komisariatu ma być trzykondygnacyjna, z łączną powierzchnią około 1700 metrów kwadratowych. Prace rozpoczęły się we wrześniu i potrwają około dwóch lat.