Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Pionierska operacja wszczepienia implantu jaskrowego w Katowicach

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach dokonano znaczącego postępu medycznego! Po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentowi implant jaskrowy. — Nie obawiałem się, mam nadzieję, że w końcu będę miał mniejsze problemy z tym okiem — mówi Krzysztof Gałecki (75 l.) ze Świętochłowic.

W Katowicach, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, miała miejsce rewolucja w terapii jaskry. W tym tygodniu, po raz pierwszy we wtorek (12 listopada), lekarze z Kliniki Okulistycznej przeprowadzili wszczepienie implantu jaskrowego u pacjenta cierpiącego na zakrzep siatkówki oraz podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Operacja trwała kilka godzin i została wykonana w znieczuleniu miejscowym.

— Nie czułem strachu. Najpierw miałem zaćmę, a następnie zdiagnozowano mi jaskrę. Poddałem się różnym zabiegom, w tym laserom i zastrzykom, ale nic nie przyniosło ulgi. Moje widzenie się pogarszało. Cieszę się, że jako pierwszy pacjent w Polsce otrzymałem implant jaskrowy i bardzo dziękuję za pomoc — powiedział zaraz po zabiegu Krzysztof Gałecki.

Zabieg zakończył się sukcesem. — Mieliśmy kilka trudnych momentów, ponieważ oko pacjenta przeszło już wcześniejsze operacje. Stan spojówki nie był idealny, ale ostatecznie wszystko udało się zrealizować — zaznacza w rozmowie z „Faktem” prof. dr hab. n. med. Dorota Wyględowska-Promieńska z Kliniki Okulistycznej w Katowicach.

Implant jaskrowy ma 1 centymetr wielkości i przypomina płaską soczewkę kontaktową. — Wszczepia się go do oka, z implantu wychodzi rureczka, która wprowadza się do komory przedniej oka. Celem tego zabiegu jest normalizacja ciśnienia w oku pacjenta cierpiącego na jaskrę — dodaje prof. Wyględowska-Promieńska. — Do zabiegu kwalifikują się pacjenci z zaawansowaną jaskrą, u których wcześniejsze terapie okazały się nieskuteczne. Po wszczepieniu implantu pacjent zyska lepszy komfort życia i będzie potrzebował mniejszej ilości leków.

Obecnie w Polsce na jaskrę cierpi około miliona osób. Zamglenie widzenia oraz kolorowe odblaski wokół źródeł światła mogą wskazywać na początkowe objawy tej choroby. Okuliści zalecają coroczne badania kontrolne.

Klinika na Ceglanej będzie wykonywała te zabiegi w ramach NFZ, oferując szansę tym, którzy nie znaleźli ulgi w standardowych metodach leczenia.

Elon Musk planuje przywrócić wzrok osobom niewidomym, co może wskazywać na przełom w badaniach.

Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wydłużył się do ponad dwóch lat. Tak źle jeszcze nie było.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie