Na środę, 13 listopada, zaplanowano wizytę Marka Ruttego w Warszawie. Nowo mianowany sekretarz generalny NATO po raz pierwszy odwiedzi stolicę Polski od momentu objęcia swojego urzędowego stanowiska. W programie spotkań widnieją rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Donaldem Tuskiem. Dodatkowo, przewidziane są też dyskusje z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Radosławem Sikorskim.
MARK RUTTE W POLSCE
Mark Rutte, który pełnił funkcję premiera Holandii, został sekretarzem generalnym NATO w październiku bieżącego roku. Od tego czasu zdążył odwiedzić m.in. Włochy, Niemcy, Francję oraz Estonię. Teraz czas na Polskę, gdzie w pierwszej kolejności spotka się z szefem rządu.
Wcześniej na tym stanowisku zasiadał Jens Stoltenberg, którego kadencja trwała od 2014 roku i została przedłużona w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
SPOTKANIE Z DUDĄ I CZOŁOWYMI POLSKIMI POLITYKAMI
W środę, po rozmowie z Donaldem Tuskiem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rutte wygłosi oświadczenie prasowe. Później planowane jest spotkanie z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim, z którym to polityk już rozmawiał w październiku. Wówczas Kancelaria Prezydenta poinformowała, że omawiano kwestie dotyczące polityki wobec Rosji oraz wsparcia Ukrainy przez NATO.
Z danych opublikowanych przez służby prasowe NATO wynika, że Rutte ma również zaplanowane rozmowy z ministrami obrony narodowej oraz spraw zagranicznych.
PRIORITETY NOWEGO SEKRETARZA GENERALNEGO NATO
Rutte podkreśla, że jednym z jego celów jest zbliżenie Ukrainy do NATO oraz wdrożenie decyzji Sojuszu dotyczących finansowego i militarnego wsparcia tego kraju. Po objęciu urzędu zaznaczał, że jego największym priorytetem uczyni zwiększenie wydatków na obronność.
Podczas wtorkowej wizyty we Francji wyraził zaniepokojenie, wskazując na nadchodzącą, „najtrudniejszą zimę” dla Ukrainy od początku rosyjskiej agresji w 2022 roku. Rutte podkreślił, że NATO musi znaleźć sposób na zmianę przebiegu wojny, a nie tylko zadowalać się tym, by „pozwalać Ukrainie walczyć”.
W obliczu rosnących napięć na świecie, wizyta Ruttego staje się nie tylko spotkaniem dyplomatycznym, ale też sygnałem dla sojuszników, że bezpieczeństwo w regionie wymaga zdecydowanych działań i strategii.