Dzisiaj jest 18 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Trzaskowski czy Sikorski? Faworyt KO w nadchodzących wyborach prezydenckich ujawniony

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego dla „Wydarzeń” Polsatu, kandydat Koalicji Obywatelskiej ma najwyższe szanse na sukces w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Respondentów pytano, czy lepiej sprawdziłby się Rafał Trzaskowski, czy Radosław Sikorski. Uczestnicy badania mieli również ocenić kandydatów z ramienia PiS: Karola Nawrockiego i Przemysława Czarnka. Wyniki zostały opublikowane tuż po ogłoszeniu wewnętrznych prawyborów przez KO.

Gdyby głosowanie miało miejsce w najbliższą niedzielę, frekwencja szacowana byłaby na 66,1 proc. – wynika z sondażu IBRiS.

Scenariusze w drugiej turze

Kiedy w drugiej turze dojdzie do starcia Trzaskowskiego z Czarnkiem, to kandydat KO uzyskałby 50,9 proc. głosów, a jego rywal z PiS mógłby liczyć na 35,2 proc. Niezdecydowanych byłoby 7,5 proc., podczas gdy 6,4 proc. badanych zadeklarowało brak udziału w tej turze.

W rywalizacji z Nawrockim, Trzaskowski zdobyłby 49,9 proc., a jego przeciwnik 36,4 proc. Zwiększyłby się również odsetek tych, którzy nie potrafili wskazać swojego faworyta – wyniósłby on 8,8 proc. W tej samej sytuacji, 5 proc. pytanych nie zdecydowałoby się na uczestnictwo w wyborach.

Alternatywne kandydatury

Badanie także zbadano scenariusz, w którym Koalicję Obywatelską reprezentowałby Radosław Sikorski. W zmaganiach z Nawrockim, zdobyłby 46,7 proc. poparcia, podczas gdy jego rywal z PiS uzyskałby 36,3 proc. W tym przypadku 9,8 proc. respondentów zadeklarowało, że nie wie, na kogo zagłosować, a 7,1 proc. wykluczyło udział w drugiej turze.

Przy rywalizacji Sikorskiego z Czarnkiem, poparcie wyniosłoby odpowiednio 46,5 proc. dla Sikorskiego i 35,3 proc. dla Czarnka, a niezdecydowanych byłoby 8,2 proc. Co dziesiąty pytany zadeklarował brak chęci uczestniczenia w drugiej turze.

Młodsze pokolenie w wyborach

Wśród osób w wieku 18-29 lat, chęć wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało 52 proc. badanych. W przypadku starcia Trzaskowskiego z Czarnkiem, młodsza grupa społeczeństwa wykazałaby wyraźną przewagę dla Trzaskowskiego, który uzyskałby 62 proc. głosów, a Czarnek 21 proc. W rywalizacji z Nawrockim, poparcie dla Trzaskowskiego wyniosłoby 61 proc., podczas gdy Nawrocki mógłby liczyć na 22 proc.

W obydwu przypadkach niezdecydowanych byłoby 11 proc., a 6 proc. nie planowałoby uczestniczyć w wyborach.

Również Sikorski zyskałby wsparcie wśród młodszych wyborców, choć w jego przypadku przewaga byłaby mniejsza. W zmaganiach z Czarnkiem zdobyłby 46 proc. poparcia, a polityk PiS 21 proc. W walce z Nawrockim wynik byłby podobny – 46 proc. dla Sikorskiego i 22 proc. dla Nawrockiego, a w obu przypadkach po około 20 proc. pytanych wykluczyło udział w drugiej turze.

Badanie, przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 7-9 listopada, obejmowało próbę tysiąca osób wykorzystując telefoniczne wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo.

W sobotę, 9 listopada, premier Donald Tusk ogłosił, że decyzja dotycząca wyboru kandydata w wyborach prezydenckich należy do członków partii w ramach procedury prawyborów. Inicjatywa ta została zaproponowana przez wiceszefa MON, Cezarego Tomczyka. Szef rządu zapewnił, że Koalicja Obywatelska zdecyduje o swoim kandydacie jeszcze w listopadzie.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie