W czeskim Šumperku, małym miasteczku znajdującym się w kraju ołomunieckim na Morawach, mieszkańcy byli świadkami nietypowego zjawiska. 10 listopada, w niedzielny poranek, miasto pokryło się białą warstwą tzw. śniegu przemysłowego. To nie były jednak standardowe opady, które zazwyczaj obserwujemy zimą. Fenomen ten wiąże się z lokalnym przemysłem, szczególnie włókienniczym i maszynowym, który przyczynił się do jego powstania. Czym dokładnie jest śnieg przemysłowy?
Niezwykłe Zjawisko
Pogoda w tej części Europy zaczyna na dobre zapowiadać zimę. Chociaż opady śniegu stały się już codziennością, w Czechach pojawienie się białego puchu wzbudziło dużą sensację. To, co spadło na ziemię, nie było zwykłym śniegiem, lecz efektem działalności przemysłowej.
Śnieg przemysłowy jest specyficznym rodzajem opadów, który powstaje w wyniku działalności człowieka. Kiedy emisje gazów z zakładów przemysłowych unoszą się nad miastem, tworzą sztuczne chmury. W niższej temperaturze para wodna w tych chmurach ulega skraplaniu i opada w postaci „przemysłowego” śniegu. Nieco inaczej nazywa się go w innych krajach – w Niemczech to „śnieg piwny”, a w Kanadzie „śnieg rafineryjny”. Tak jak tradycyjny śnieg, również i ten rodzaj opadów może pokrywać ulice, dachy i pojazdy, chociaż jego zasięg jest zazwyczaj bardzo lokalny.
Kiedy Pojawił się Przemysłowy Śnieg w Šumperku?
Śnieg przemysłowy zjawiał się w Šumperku 10 listopada, kiedy to temperatury o poranku spadły niemal do -6 stopni Celsjusza, a na niebie panowała niewielka liczba chmur. Krajowy Instytut Hydrometeorologiczny w Czechach (CHMU) podzielił się w mediach społecznościowych zdjęciami białego dworca kolejowego, co spotkało się z dużym zainteresowaniem w Czechach i poza ich granicami.
Meteorolodzy wskazali, że na powstawanie śniegu przemysłowego wpływają lokalne źródła ciepła i wilgoci, które w odpowiednich warunkach atmosferycznych generują niskie chmury śnieżne. „To zjawisko ma charakter lokalny, ale zdarza się, że tego rodzaju opady mogą wynosić kilka centymetrów, a w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt centymetrów w dłuższym okresie” – wyjaśnia CHMU.
Przyszłość Zjawiska
Eksperci mają trudności z przewidzeniem przyszłych wystąpień przemysłowego śniegu. Marie Glofákova, meteorolog z Ostrawy, tłumaczy, że to zjawisko zależy od wielu zmiennych, takich jak temperatura, wilgotność powietrza czy poziom emisji przemysłowych. „To raczej przypadek” – zauważa, co tylko podkreśla nieprzewidywalność tego zjawiska.
W styczniu tego roku przemysłowy śnieg zaskoczył mieszkańców Pilzna, gdzie produkowane jest znane na całym świecie piwo Pilsner Urquell. Kto wie, co jeszcze przyniesie zima? Może znów będziemy mogli podziwiać to nietypowe zjawisko w kolejnych czeskich miastach.