Dzisiaj jest 16 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Mężczyzna skazany za przemoc domową – odpowiedzialność za czyny przemocowe

Lubińscy policjanci zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który znęcał się fizycznie nad swoją żoną. Po zatrzymaniu trafił on do policyjnej celi, a następnie został doprowadzony do prokuratury. W rezultacie działań prokuratora, podejrzany objęty został dozorem policyjnym oraz otrzymał zakaz kontaktu i zbliżania się do pokrzywdzonej. Ponadto, musiał opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie. Za swoje czyny mężczyzna może otrzymać karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Przemoc w rodzinie

45-latek, będąc w stanie nietrzeźwości, wszczynał domowe awantury, podczas których wyzywał żonę wulgarnymi słowami, szarpał ją i popychał. Prokurator, na wniosek policji, zdecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych, w tym zakazu zbliżania się do żony oraz opuszczenia wspólnego lokum. Co więcej, przeciwdziałanie przemocy domowej i pomoc ofiarom jest jednym z kluczowych zadań policji.

Pomoc dla ofiar przemocy

W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia związanego z przemocą w rodzinie, najważniejszym krokiem jest zadzwonić pod numer alarmowy 112. Operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyjmą zgłoszenie i niezwłocznie przekażą je najbliższej jednostce policji. Osoby dotknięte przemocą, oprócz tego, mogą również korzystać z aplikacji „Moja Komenda”, która ułatwia kontakt z lokalnymi funkcjonariuszami i dostęp do informacji o policyjnych placówkach oraz dzielnicowych.

Wsparcie telefoniczne

Dla tych, którzy potrzebują fachowej porady, istnieje możliwość skorzystania z Policyjnego Telefonu Zaufania (tel. 800 120 226), dostępnego w dni robocze. Policjanci z Biura Prewencji KGP są zawsze gotowi do pomocy, więc nie wahaj się podzielić swoją sytuacją. Przemoc to tragiczna rzeczywistość wielu rodzin, a jej ofiary nie powinny czuć wstydu, by prosić o wsparcie.

Zgodnie z artykułem 207 Kodeksu karnego, znęcanie się nad osobą bliską może skutkować karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy w rodzinie, nie bądź obojętny. Twoje działanie może przerwać cierpienie drugiego człowieka!

Podkom. Przemysław Ratajczyk oraz asp. szt. Sylwia Serafin apelują o czujność i wsparcie dla ofiar przemocy. Pamiętaj, że pomoc jest zawsze w zasięgu ręki.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie