Wspomnienia z dawnych lat wracają, gdy przypominamy sobie czasy, kiedy domowe kiełbasy i konserwy królowały w każdej spiżarni. Choć obecnie sklepy oferują wiele rodzajów wędlin i przetworów, to nostalgię za swojskimi wyrobami odczuwamy coraz mocniej. Dziś podpowiadamy, jak przygotować własną, pyszną konserwę, która może przetrwać w domowej kuchni przez długie miesiące.
Historia KONSERW MIĘSNYCH
Konserwy mięsne zyskały popularność pod koniec XVIII wieku, kiedy to stworzone zostały z myślą o żołnierzach walczących na frontach oraz marynarzach wypływających w dalekie morskie podróże. Współczesne czasy również wykorzystują ich zalety. Konserwy są nie tylko wyjątkowo praktyczne i łatwe w przechowywaniu, ale także mają długi termin ważności, co sprawia, że są idealne na wypadki awaryjne – na biwaki czy w podróże. Mimo że większość z nas zamawia gotowe produkty w sklepach, nic nie przebije tych, które przygotujemy samodzielnie. Jak się do tego zabrać?
DOMOWA KONSERWA – SMAK I AROMAT
Nie sposób opisać domowej wieprzowiny w słoiku bez użycia przymiotników takich jak „obłędny” czy „niepowtarzalny”. Dla pasjonatów tradycyjnych receptur, a także tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego, ta metoda przygotowania konserwy na pewno nie przejdzie bez echa. Mięso jest soczyste i aromatyczne, a wyjątkowy smak zawdzięcza przyprawom takim jak kolendra, majeranek i czosnek, które nadają mu charakterystycznego wyrazu.
JAK PRZECHOWYWAĆ DOMOWE KONSERWY?
Aby cieszyć się domowymi przetworami jak najdłużej, warto wiedzieć, jak je odpowiednio przechowywać. W lodówce słoiki z mięsem zazwyczaj wytrzymują do trzech miesięcy. Jeśli jednak chcesz postarać się bardziej i sięgnąć po metody naszych przodków, możesz zrezygnować z chłodzenia. Jak to zrobić? Najpierw zapasteryzuj mięso, powtarzając proces gotowania trzykrotnie. Po każdym gotowaniu konieczne jest ostudzenie słoików, a następnie ich ponowne wstawienie do wrzącej wody na kolejne pół godziny.
IDEALNY PRZEPIS NA DOMOWĄ KONSERWĘ
Przygotowanie własnych konserw nie jest skomplikowane. Zaczynając, należy dokładnie wyparzyć słoiki. Na dno każdego z nich połóż kilka listków laurowych oraz kulki ziela angielskiego. Mięso pokrój na większe kawałki, wrzuć do miski i dodaj przyprawy: sól (1 łyżka na każdy kilogram mięsa), pieprz, kolendrę, majeranek oraz czosnek. Kiedy dobrze obtoczysz mięso w przyprawach, wstaw je na kilka godzin do lodówki. Następnie wlej odrobinę wody i dokładnie wymieszaj.
Wypełniaj słoiki mięsem, pamiętaj jednak, że musisz zostawić miejsce na galaretkę i smalec, które wytworzą się podczas gotowania – szklanki powinny być napełnione do 3/4. Dno dużego garnka wyłóż ściereczką, umieść na niej słoiki, a następnie zalej wodą tak, aby wystawała na „trzy palce”. Gotuj na średnim ogniu przez 4-5 godzin, regularnie uzupełniając wodę w garnku wrzątkiem. Pozwól słoikom ostygnąć w spokoju.
Ci, którzy podejmą wyzwanie przygotowania domowej konserwy, na pewno docenią jej smak oraz satysfakcję z własnoręcznych wyrobów. Spróbujcie, a może odnajdziecie radość w tej tradycji, która nie tylko urozmaici Waszą spiżarnię, ale i przypomni o wartościach, które dawno już mogliśmy zatracić.