Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Trudne wyzwania przed rządem w zmieniającej się rzeczywistości politycznej

Nadchodzący okres zapowiada się niezwykle trudny, a premier Donald Tusk wyraził swoje zaniepokojenie stanem bezpieczeństwa i geopolityki. Odnosząc się do zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, zwrócił uwagę, że nie można dopuścić, aby te kwestie stały się pretekstem do geopolitycznych przepychanek. Szef rządu ogłosił także, że wkrótce Andrzej Duda spotka się z prezydentem elektem Stanów Zjednoczonych, podkreślając, że będzie wspierał wszelkie inicjatywy związane z tym spotkaniem.

Współpraca w Unii Europejskiej

Na dwudniowym szczycie liderów UE w Budapeszcie Tusk i inni przywódcy omówili wybory w USA oraz sytuację na Ukrainie. Szef rządu zaznaczył, że w nadchodzących dniach będzie miała miejsce intensywna koordynacja działań państw o podobnych interesach geopolitycznych. W Warszawie złożą wizyty prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, co stanowić ma część wspólnych wysiłków w obliczu nowego politycznego krajobrazu w Europie.

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo

Tusk podkreślił, że niezależnie od wyniku wyborów w USA, europejscy przywódcy zareagowali na nie spokojnie. Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych nie powinna być źródłem wewnętrznych sporów na temat geopolityki. Premier zapewnił, że pozostaje w stałym kontakcie z prezydentem Dudą, doceniając gotowość do współpracy w zmieniającej się rzeczywistości geopolitycznej.

Poruszył także kwestie dotyczące związku z Viktor Orbanem, który, mimo wcześniejszego opowiedzenia się po jednej stronie podczas amerykańskiej kampanii, w rozmowie z Tuskiem dostrzegał powagę sytuacji i krytyczność wyzwań, przed którymi stają państwa europejskie.

Polska jako wzór w obronności

W kontekście bezpieczeństwa Tusk zaznaczył, że po wyborach USA Polska będzie odgrywać kluczową rolę w dbałości o własne interesy. Dodał, że amerykański plan pokojowy dla Ukrainy jest w przygotowaniu i można się go spodziewać niedługo po inauguracji Trumpa. Jak podkreślił, wprowadzane zmiany w polityce USA będą wpływać na osłabienie obecności amerykańskiej w Europie, co obliguje europejskie państwa do przejęcia odpowiedzialności w sprawach militarnych.

Podkreślił również, że Polska jest przykładem dla innych krajów w kwestii inwestycji w przemysł obronny. Europa musi zintensyfikować swoje zbrojenia, co było tematem dyskusji podczas szczytu w Budapeszcie. Tusk zauważył, że opinia o Polskim wysiłku w kwestii bezpieczeństwa znacznie się zmieniła.

Stanowisko wobec Ukrainy

Premier zdeklarował, że Polska będzie broniła stanowiska, że o przyszłości Ukrainy należy dyskutować z jej przedstawicielami. Twierdził, że wspólnie z innymi stolicami europejskimi, takimi jak Paryż, Londyn czy Bukareszt, zbudują razem front wsparcia dla Kijowa, mając na celu skuteczne egzekwowanie europejskich interesów w regionie.

Na koniec Tusk odniósł się do planowanego spotkania prezydenta Dudy z Donaldem Trumpem, podkreślając znaczenie ustalania wspólnego stanowiska w rozmowach polsko-amerykańskich dotyczących Ukrainy.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie