Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Chorwacja stawia sprawę jasno: zdecydowane wsparcie dla Ukrainy

– Żądanie od Ukrainy rezygnacji z części terytoriów w zamian za pokój i zakończenie wojny z Rosją jest absolutnie niedopuszczalne – zaznaczył premier Chorwacji, Andrej Plenković, podczas szczytu w Budapeszcie. Podkreślił też, że akceptacja naruszenia prawa międzynarodowego prowadzi do niebezpiecznego precedensu dla całego świata. Plenković skomentował także słowa prezydenta Serbii dotyczące rozmów pokojowych.

Niebezpieczny precedens

– Jeśli potrafimy zakończyć wojnę, godząc się na łamanie prawa międzynarodowego, śmierć tysięcy ludzi oraz zniszczenie dużego kraju, wprowadzimy niebezpieczną politykę faktów dokonanych – stwierdził Plenković na spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Dodał, że przyjęcie takich warunków tylko wzmocni agresora. – Żądanie od Ukrainy rezygnacji z części swojego terytorium w zamian za zakończenie konfliktu z Rosją to coś, na co nie można przystać – mówił wyraźnie zaniepokojony.

Głos Serbii

Zanim rozpoczęło się spotkanie, prezydent Serbii, Aleksandar Vuczić, wskazał, że jego zasadniczym przesłaniem jest potrzeba rozpoczęcia rozmów pokojowych, zamiast ciągłego analizowania tego, kto wygra w Ukrainie. Plenković skomentował jego słowa, zauważając, że wszyscy pragną pokoju, ale nie takiego, który zniszczy fundamenty naszych wartości.

Wsparcie dla Ukrainy

Chorwacja do tej pory przekazała Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości około 185 milionów euro, według danych Ministerstwa Obrony Chorwacji. Dodatkowo Zagrzeb zaoferował wsparcie w rozminowywaniu terenów oraz w ściganiu zbrodniarzy wojennych, podkreślając doświadczenia zdobyte po wojnach w latach 90. XX wieku.

Z drugiej strony, Serbia odmawia dołączenia do międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę i utrzymuje bliskie relacje z władzami Kremla. Jak przypomniał prezydent Vuczić, Belgrad do tej pory przekazał Kijowowi pomoc o wartości 52 milionów euro, a sam prezydent kilkakrotnie spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim od początku rosyjskiej agresji.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie