Dzisiaj jest 5 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł
Z policyjnych kronik
Z policyjnych kronik

Niewybuch z II wojny światowej odnaleziony nad Dunajcem przez kajakarza

2 listopada br. po godzinie 13.00 w Nowym Sączu, w okolicy mostu na rzece Dunajec, kajakarz natknął się na niewybuch. Mężczyzna niezwłocznie powiadomił lokalne służby, a na miejsce zdarzenia wezwano saperów. Do czasu ich przybycia, znalezisko zabezpieczali policjanci oraz strażnicy miejscy.

Znalezisko z przeszłości

Po otrzymaniu zgłoszenia, funkcjonariusze szybko dotarli do wskazanego miejsca. Policjant z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego manage błyskawicznie zidentyfikował niewybuch jako pocisk artyleryjski, pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Po tym odkryciu, sądeccy mundurowi skontaktowali się z Centralnym Ośrodkiem Koordynacji Rozminowań we Wrocławiu. Przez cały czas oczekiwania na przybycie saperów, zabezpieczali miejsce zdarzenia wspólnie ze strażnikami miejskimi.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Dnia 4 listopada br. przed południem, patrol saperski przystąpił do neutralizacji niewybuchu. Takie incydenty przypominają, jak tragiczne mogą być skutki lekceważenia potencjalnych niebezpieczeństw. Niewybuchy, nawet po wielu latach spędzonych w ziemi, wciąż stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchu?

W przypadku natknięcia się na niewybuch lub amunicję, należy natychmiast powiadomić Policję. Kluczowe jest, aby nie dotykać ani nie przenosić znaleziska, ponieważ wszelkie próby manipulacji mogą prowadzić do wybuchu i tragicznych konsekwencji. Ważne jest także, aby zabezpieczyć teren wokół znaleziska, aby inne osoby nie narażały się na niebezpieczeństwo. Policjanci będą czuwać nad zabezpieczeniem przedmiotu aż do przybycia wyspecjalizowanego patrolu saperskiego, który przeprowadzi odpowiednie działania, czy to w postaci detonalizacji, czy neutralizacji na miejscu.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie