Dzisiaj jest 23 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Paweł Szopa zmienia strategię prawną, możliwa współpraca z prokuraturą

Paweł Szopa, który jest podejrzewany o uwikłanie w skandal związany z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, postanowił zrezygnować z usług swoich adwokatów: Krzysztofa Wąsowskiego i Bartosza Lewandowskiego. Z informacji uzyskanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że decyzja ta może sugerować, iż twórca marki Red is Bad „rozważa współpracę z prokuraturą”.

Powrót do Polski i areszt tymczasowy

W środę, 30 października, o godzinie 21.08, samolot przyleciał do Polski na warszawskie Lotnisko Chopina z Pawłem Szopą na pokładzie. Od 10 października twórca marki Red is Bad był ścigany czerwoną notą Interpolu, po tym jak wystawiono za nim list gończy oraz europejski nakaz aresztowania.

Szopa został zatrzymany w Dominikanie, a po przybyciu do Polski nałożono na niego trzymiesięczny tymczasowy areszt. W zależności od wyników przesłuchań, prokurator będzie mógł zwrócić się do sądu z wnioskiem o kontynuację aresztu lub zmianę środka zapobiegawczego.

Stan psychiczny podejrzanego

Po deportacji do Polski, prokuratura z Katowic rozpoczęła swoje postępowanie w sprawie Pawła Szopy. Z relacji „Rzeczpospolitej” wynika, że mężczyzna jest w złym stanie psychicznym. Źródła donosiły, że 39-latek czuje się przygnębiony faktem, że politycy, którzy wcześniej chętnie z nim pozowali do zdjęć i zapraszali go na różnorodne wydarzenia, w obliczu obecnych zarzutów nagle go ignorują.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, Szopa zrezygnował z dotychczasowych adwokatów. W przeszłości mec. Lewandowski zapewniał, że jego klient ma szansę na uniewinnienie. Po pytaniach ze strony Onetu, mec. Lewandowski odmówił komentarza w tej sprawie. Nowym obrońcą Pawła Szopy został znany adwokat Jacek Dubois.

Możliwość współpracy z prokuraturą

Według doniesień „Rzeczpospolitej”, zmiana obrońcy może być związana z decyzją o współpracy z prokuraturą, co może wiązać się z nadzieją na złagodzenie kary. Istnieją także obawy Pawła Szopy spowodowane możliwym aresztowaniem jego matki, z którą prowadził interesy. Były szef RARS, Michał Kuczmierowski, zainwestował w zakup agregatów prądotwórczych, co budzi wiele pytań i kontrowersji.

W sierpniu tego roku Prokuratura Krajowa ogłosiła, że oba mężczyźni, zarówno Szopa, jak i Kuczmierowski, usłyszą zarzuty związane z działalnością w zorganizowanej grupie przestępczej. Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się 1 grudnia 2023 roku, koncentrując się na pracowników RARS oraz ich działaniach mogących narazić interes publiczny na szkodę, począwszy od 23 lutego 2021 roku.

Akcja śledcza zapoczątkowana została na podstawie materiałów dostarczonych przez CBA oraz zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstw, które wpłynęły od Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Dalsze postępowanie doprowadziło do kolejnych zawiadomień, w tym o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie