Dzisiaj jest 23 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wszystkich Świętych 2024 – kiedy przypada dzień wolny od pracy i jak zmienią się godziny otwarcia sklepów

W Dzień Wszystkich Świętych oddajemy hołd naszym bliskim, odwiedzając ich groby i paląc znicze. W roku 2024 święto to przypada na piątek, 1 listopada. To dzień wolny od pracy, co oznacza, że zakupy tego dnia będą niemożliwe. A co z 2 listopada? Poszukajmy odpowiedzi.

Wszystkich Świętych – Dzień Pamięci

1 listopada, znany jako Wszystkich Świętych, jest dniem ustawowo wolnym od obowiązków zawodowych oraz szkolnych. W 2024 roku ta znacząca data wypadnie w piątek, co sprawi, że będziemy mieli długi weekend, który wielu z nas z radością wykorzysta na wspomnienia.

Tego dnia zakupy nie będą możliwe, gdyż wszystkie sklepy pozostaną zamknięte. Jedyne miejsca, w których będziemy mogli kupić artykuły spożywcze, to stacje benzynowe oraz niewielkie lokalne sklepy, gdzie za ladą stanie ich właściciel lub członek rodziny. Z drugiej strony, na cmentarzach bez problemu zakupimy znicze i kwiaty, by godnie upamiętnić tych, którzy odeszli.

Wszystkich Świętych to także czas, kiedy możemy korzystać z usług restauracji i kawiarni, które pozostaną otwarte. Wybrane apteki będą pełniły swoje funkcje tego dnia, oferując wsparcie dla potrzebujących.

Zaduszki – Dzień Wspomnień

2 listopada przypadają Zaduszki, które, choć nie są dniem ustawowo wolnym, dla wielu z nas będą dniem odpoczynku, gdyż wypadają w sobotę. Tego dnia sklepy otworzą swoje drzwi, a klienci chętnie zrobią zakupy po długim weekendzie.

Niedziela, 3 listopada, to już koniec długiego weekendu. Jednakże będzie to niedziela niehandlowa, co oznacza, że zasady dotyczące funkcjonowania sklepów będą podobne jak w dniu Wszystkich Świętych.

Tradycje i Uroczystości

Wszystkich Świętych to czas, w którym katolicy oddają hołd zmarłym, uczcając pamięć tych, którzy zaznali wieczności. Choć od lat w ten sposób wspominamy naszych bliskich, warto zauważyć, że sam Dzień Zaduszny, przypadający na 2 listopada, stanowi właściwy czas na wspomnienie tych, którzy odeszli.

Tradycyjnie, w czasie Wszystkich Świętych odwiedzamy groby, przynosimy kwiaty, zapalamy znicze, a także modlimy się za dusze naszych bliskich. Nierzadko te chwile łączą się z rodzinnymi spotkaniami, podczas których wspólnie wspominamy ukochanych, którzy odeszli.

W Kościele katolickim Wszystkich Świętych to święto nakazane, dlatego udział w mszy w tym dniu jest obowiązkowy dla wiernych.

Historia Uroczystości

Obchody Wszystkich Świętych odbywają się 1 listopada, a ta data jest stała. W 2024 roku święto to przypadnie na piątek. Dawniej, jednak, obchodzono je 13 maja, co ściśle wiązało je z Wielkanocą. Dopiero w 741 roku, za sprawą papieża Grzegorza III, ustalono nową datę – 1 listopada, nawiązując do tradycji Anglosasów i Franków, którzy w tym czasie czcili zmarłych.

Co ciekawe, obchody upamiętniające zmarłych miały miejsce również w kulturze celtyckiej i germańskiej, co pokazuje, jak w wielu tradycjach ludzkości pielęgnuje się pamięć o tych, którzy odeszli. Warto zatem w tym wyjątkowym okresie pochylić się nad refleksją, przemyśleniami i moralną odpowiedzialnością za pamięć o minionych.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie