Dzisiaj jest 31 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zełenski krytycznie o ujawnieniu tajnych zapisów: „Nie ma nic, co powinno być poufne”

Wołodymyr Zełenski reaguje na ujawnienie tajnych załączników planu zwycięstwa Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie kryje swojego oburzenia w związku z publikacjami amerykańskich mediów, które ujawniają szczegóły nieznanych dotąd próśb Kijowa do zachodnich liderów, związanych z koncepcją wygranej w wojnie z Rosją. – Jak mamy interpretować te informacje? Wydaje się, że między nami a naszymi partnerami nie ma nic poufnego – powiedział.

Prośba o pociski Tomahawk

We wtorek „The New York Times” ujawnił, że w ramach planu zwycięstwa, który niedawno prezentował prezydent Zełenski, znalazła się prośba o dostarczenie pocisków BGM-109 Tomahawk. Rakiety te, o zasięgu sięgającym 2400 km, mają być kluczowym elementem nienuklearnego odstraszania Ukrainy wymierzonego przeciwko Rosji. Władze w Kijowie chciałyby uzyskać zgodę na ich potencjalne użycie na terytorium wroga.

Reakcja Zełenskiego była natychmiastowa. Podkreślił, że informacje na temat pocisków Tomahawk były objęte klauzulą poufności, co czyni ich ujawnienie niepokojącym wydarzeniem.

Szczegóły planu zwycięstwa Ukrainy

Plan zaprezentowany przez ukraińskiego lidera składa się z pięciu punktów, które obejmują: natychmiastowe zaproszenie Ukrainy do NATO, wzmocnienie krajowego przemysłu zbrojeniowego, zniesienie zakazu przeprowadzania ataków przy użyciu zachodniej broni na terytorium Rosji, utworzenie niejądrowego pakietu strategicznego odstraszania oraz podpisanie umowy z sojusznikami dotyczącej ochrony ukraińskich surowców naturalnych.

Chociaż powszechnie wiadomo, że drugi, trzeci i czwarty punkt mają tajne załączniki, ich treść pozostawała nieznana aż do teraz. Publikacje „The New York Times” bezpośrednio odnoszą się do trzeciego z wymienionych komponentów.

Reakcja Kremla

Koncepcja Zełenskiego spotkała się z komentarzem ze strony Kremla, którego rzecznik Dmitrij Pieskow stwierdził, że plan Ukrainy może prowadzić do bezpośredniego konfliktu między NATO a Rosją. Pieskow określił tę strategię jako „krótkowzroczną, lekkomyślną i nielogiczną”, wskazując na potencjalnie poważne konsekwencje jej realizacji.

Aby plan miał szansę na wdrożenie, niezbędna będzie akceptacja ze strony państw zachodnich.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie dostępnych jest w raportach specjalnych.

Źródło: „The New York Times”, Unian, OSW

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie