Dzisiaj jest 30 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ostrzeżenie przed oszustwami – rodzice stracili 40 tysięcy złotych, chcąc pomóc córce

Pomimo licznych ostrzeżeń, działań prewencyjnych oraz inicjatyw mających na celu uświadamianie seniorów, oszuści wciąż z powodzeniem wypracowują nowe metody, by okradać starsze osoby. Niedawno w gminie Słubice ofiarą przestępców padło małżeństwo w wieku 85 lat, które przekazało oszustom 40 tysięcy złotych. Policja apeluje do seniorów oraz ich bliskich o większą czujność i ostrożność w podobnych sytuacjach.

OSZUSTWO NA POMOC CÓRCE

W sobotę, 26 października około godziny 15:30, na telefon stacjonarny starszego małżeństwa z gminy Słubice zadzwoniła kobieta podająca się za ich córkę. Fałszywa córka twierdziła, że jest poważnie chora i musi zostać w szpitalu na noc. Małżonkowie, zaniepokojeni sytuacją, z ogromnym zdenerwowaniem przystąpili do rozmowy. W trakcie telefonatu oszustka wymusiła na starszej pani pożyczenie pilnie 40 tysięcy złotych. Przejęci całą historią, małżonkowie uwierzyli, że powinni pomóc córce, nie zdając sobie sprawy, że ta w tym czasie przebywała w ich domu.

Bez chwili namysłu spakowali oszczędności życia do koperty i przekazali je nieznajomemu mężczyźnie, który pojawił się przy ich bramie. Co gorsza, starsze małżeństwo nie sprawdziło, czy córka rzeczywiście przebywa w szpitalu, a przecież szanowana przez nich osoba odpoczywała w ich własnym domu, na piętrze.

APEL O OSTROŻNOŚĆ

Jeszcze raz przypominamy o konieczności zachowania ostrożności. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, upewnijmy się, że osoba kontaktująca się z nami rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje. Gdy nawiązujemy rozmowę z rzekomym policjantem informującym o jakiejś akcji, nie dajmy wiary jego zapewnieniom! W przypadku jakichkolwiek wątpliwości jak najszybciej zgłośmy nasze obawy policji. Funkcjonariusze nigdy nie będą żądać pieniędzy ani informować o szczegółach spraw przez telefon.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA DLA SENIORÓW

Przypominamy, aby przed otwarciem drzwi:

  • Sprawdzić, kto jest za nimi, wyglądając przez wizjer lub okno.
  • W razie nieznajomego, zapytać o powód wizyty i, jeśli to konieczne, założyć łańcuch zabezpieczający. Żądajmy pokazania dokumentu tożsamości.
  • W razie wątpliwości umówić się na inny termin, sprawdzając wcześniej w administracji, czy naprawdę przyszedł przedstawiciel danej instytucji.
  • Jeśli gość staje się natarczywy, należy niezwłocznie zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie, starając się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, takich jak wygląd nieznajomego czy numery rejestracyjne samochodu.

Rozmawiajmy z seniorami o bezpieczeństwie. Wspierajmy ich, utrzymujmy regularny kontakt telefoniczny i odwiedzajmy ich, aby pomóc w tworzeniu świadomości w zakresie zagrożeń. Lepsze jest dwukrotne sprawdzenie niż utrata dorobku życia.

starszy aspirant Ewa Murmyło
Komenda Powiatowa Policji w Słubicach

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie