W najnowszym badaniu przeprowadzonym dla „Dziennika Gazety Prawnej” przez United Surveys IBRiS aż 54,3 proc. Polaków opowiada się za wprowadzeniem związków partnerskich w kraju. Wyniki te odsłaniają zmieniające się społeczne nastawienie do tego tematu, które przez długie lata pozostawał w sferze tabu.
WYNIKI BADANIA
Z analizy wynika, że 33,8 proc. badanych z entuzjazmem popiera możliwość zawierania związków partnerskich, a pozostałe 41,9 proc. jest przeciwnych temu rozwiązaniu, z czego 26,2 proc. wyraża swoje stanowisko z przekonaniem. Tylko 3,8 proc. uczestników badania pozostaje w stanie niepewności co do tej kwestii.
OPINIE POLITYCZNE A SPOŁECZNE NASTAWIENIE
Interesujący jest podział przekonań według orientacji politycznej. Spośród wyborców obecnie rządzącej koalicji, aż 94,1 proc. popiera związki partnerskie, z czego 60,3 proc. wyraża swoje wsparcie w sposób zdecydowany. Z kolei wśród zwolenników opozycji panuje większe sceptycyzm – aż 84,2 proc. z nich jest przeciwko wprowadzeniu takich regulacji, a 51,1 proc. jest zdecydowanymi przeciwnikami tego pomysłu.
ZALETY ZMIAN W SPOŁECZNYM DYSKURSIE
Politolog dr hab. Rafał Chwedoruk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, komentując te dane dla „DGP”, zwraca uwagę na znaczenie obecnych tendencji: „Nie dziwi mnie, że temat związków partnerskich stał się na nowo przedmiotem debaty publicznej”. Sondażowe wyniki mogą być sygnałem dla polityków, aby ponownie przemyśleli swoje stanowisko w tej kwestii, biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie społeczne.
W obliczu tych zmieniających się nastrojów wszystko wskazuje na to, że Polska jest na drodze do bardziej otwartego podejścia do różnorodnych form związków, co z pewnością przyniesie istotne konsekwencje zarówno w sferze społecznej, jak i politycznej.