Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Łukasz Orbitowski: Rzeczywiste zagrożenia związane z sztuczną inteligencją są przereklamowane

W obliczu ostatnich wydarzeń w OFF Radiu Kraków, Łukasz Orbitowski, pisarz i autor nowej powieści „Wróg”, wyraził swoje oburzenie na sytuację, w której w ramach cięcia kosztów zwalniani są dziennikarze na rzecz sztucznej inteligencji. Orbitowski w rozmowie z Piotrem Witwickim stwierdził, że tego rodzaju decyzje są haniebne. Podkreślił, że zastępowanie ludzi maszynami w kontekście zatrudnienia to coś, na co nie może pozostać obojętny.

POLARYZUJĄCE WYWIADY SZTUCZNEJ INTELIGENCJI

Temat sztucznej inteligencji stał się szczególnie żywy po publikacji rzekomego wywiadu z Wisławą Szymborską – noblistką, która zmarła w 2012 roku. Cała rozmowa, w rzeczywistości stworzona przez AI, wywołała poważne kontrowersje. Orbitowski zauważył jednak, że podobne „wywiady” mogą stać się w przyszłości normą, a społeczeństwo powinno przestać się oburzać na takie zjawiska.

DLACZEGO TO TAKIE WAŻNE?

W dyskusji poruszono także kwestie etyczne związane z wykorzystaniem technologii w dziennikarstwie. Orbitowski zaznaczył, że niepokojące jest nie tyle powstawanie fikcyjnych wywiadów, co fakt, że przyczyniają się one do zwolnień pracowników. W jego odczuciu, utrata trzech etatów dziennikarskich na rzecz maszyn to coś, co zasługuje na potępienie.

ABY WYKONAWCA ZOSTAŁ MIANOWNIKIEM

Pisarz przyznał, że mógłby w przyszłości współpracować z AI, ale zaznaczył, że nie korzysta z jej podpowiedzi przy tworzeniu swoich książek. „Wróg” powstał bez użycia ChatuGPT, co podkreślił, mówiąc o niezwykłej roli ludzi w procesie twórczym.

REFLEKSJE NA TEMAT SZTUCZNEJ INTELIGENCJI

Orbitowski w rozmowie poruszył również temat różnicy pomiędzy twórczością zalecaną przez AI a jego własną, osobistą ekspresją artystyczną. Zadał ważne pytanie dotyczące możliwości pełnego odwzorowania jego „ja” przez sztuczną inteligencję, zauważając, jak istotne jestindywidualne podejście do twórczości.

ROZMOWA Z ŁUKASZEM ORBITOWSKIM DOTYCZY NIE TYLKO TEMATÓW TECHNOLOGICZNYCH, ALE RÓWNIEŻ ZASTANAWIAJĄCYCH ZJAWISK KULTUROWYCH. W NAVY KRAKOWSKICH PLANTACH SPOTKAŁ DZIWNEGO CZŁOWIEKA, CO PRZYPOMNIAŁO MU O ROZWOJU TECHNOLOGII.

W kontekście zachodzących zmian w społeczeństwie, Orbitowski zakończył rozmowę, podkreślając, że choć obawy dotyczące sztucznej inteligencji są uzasadnione, nie są tak wielkie, jak się wydają. Warto jednak pamiętać, że technologia, która ma swoje zalety, może też stwarzać poważne zagrożenia dla ludzkiej pracy i kreatywności.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie