Krajowa Rada Sądownictwa podjęła decyzję o złożeniu apelacji od wyroku Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, który w czerwcu uniewinnił Dariusza Mazura, wiceministra sprawiedliwości, z zarzutu naruszenia godności urzędu sędziego. Sprawa dotyczyła kontrowersyjnych wypowiedzi Mazura w wywiadzie dla portalu Onet, w których oskarżył I Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzatę Manowską, o popełnienie „zbrodni prawniczej”.
SPOR NEKONIECZNY CZY NIEWĄTPLIWY?
Według Krajowej Rady Sądownictwa, nowo wykształcone instytucje po 2017 roku wzbudzają wątpliwości co do tego, czy działania Dariusza Mazura rzeczywiście nie naruszały przepisów. Rada jasno stwierdziła: „Zdecydowaliśmy się na wniesienie odwołania od orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego w Rzeszowie, który w czerwcu tego roku uniewinnił sędziego Dariusza Mazura. W swoim wywiadzie dla mediów oskarżał on Małgorzatę Manowską o popełnienie zbrodni prawniczej, oceniając jej decyzję o 'odmrożeniu’ Izby Dyscyplinarnej SN, co było sprzeczne z wcześniejszym postanowieniem TSUE. Sąd uznał, że krytyka sędziego była uzasadniona, jednak KRS ma wątpliwości co do braku deliktu dyscyplinarnego.” Te słowa znalazły się w komunikacie opublikowanym na stronie KRS.
KONTROWERSYJNE OSKARDZENIA
W wywiadzie z dnia 16 lipca 2021 roku Mazur stwierdził, że „pani Manowska wspiera nasz pseudo-Trybunał Konstytucyjny w niekonstytucyjnej zmianie ustroju naszego państwa, przykładając rękę do prawniczej zbrodni”. Słowa te odnosiły się do decyzji Manowskiej o przywróceniu Izby Dyscyplinarnej, co naruszało wyrok TSUE.
W czerwcu br. sąd uznał, że intencją Mazura nie było obrażenie Manowskiej, a jedynie zwrócenie uwagi obywateli na niebezpieczeństwo związane z decyzją o przywróceniu Izby Dyscyplinarnej. Wyrok nie jest jednak prawomocny.
NOWA INICJATYWA W KONTROLI SĄDOWNICTWA
Na początku lipca powołano specjalnego rzecznika dyscyplinarnego ad hoc, którym został karnista z Wrocławia, sędzia Cezariusz Baćkowski. Jego zadaniem będzie zbadanie postępowań członków KRS. Jeżeli zdecyduje się na wszczęcie postępowań dyscyplinarnych, a sąd uzna, że doszło do poważnych naruszeń, skutkiem tego może być nawet wydalenie z zawodu sędziów.
Ta sprawa nie tylko wzbudza kontrowersje w kręgach prawnych, ale również wskazuje na napięcia i podziały w polskim systemie sądownictwa, które będą miały dalsze konsekwencje w przyszłości.
Źródło/foto: Onet.pl
Albert Zawada, Radek Pietruszka / PAP