Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Lubuscy policjanci promują umiejętności pierwszej pomocy z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca

Słubiccy policjanci, razem z ratownikami medycznymi, przedstawicielami zaprzyjaźnionych służb oraz uczniami szkół o profilach policyjnych, zorganizowali wydarzenie mające na celu zwiększenie wiedzy i świadomości dotyczącej udzielania pierwszej pomocy. Akcja ta odbyła się w ramach inicjatywy „Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej – Uczymy ratować”.

Nagłe zatrzymanie krążenia – walka z czasem

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że nagłe zatrzymanie akcji serca to krytyczny moment, w którym serce przestaje skutecznie pompowanie krwi. To prowadzi do niedotlenienia organizmu, w tym najbardziej wrażliwego narządu – mózgu. Jeśli pomoc nie zostanie udzielona natychmiast, życie poszkodowanej osoby jest zagrożone. Nawet opóźnienie o kilka minut może skutkować poważnymi, często nieodwracalnymi skutkami neurologicznymi.

Reanimacja w Rzepinie

W czwartek, 24 października, hala widowiskowo-sportowa w Zespole Szkół w Rzepinie zamieniła się w ogromną salę do nauki reanimacji. W wydarzeniu wzięło udział około tysiąca uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły, którzy, pod kierunkiem specjalistów – ratowników medycznych, policjantów, żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej i strażaków – przez pół godziny ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową, wykonując trzy cykle składające się z 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwóch wdechów.

Cel akcji i jej znaczenie

Jak podkreślili organizatorzy, głównym celem akcji jest podniesienie umiejętności i wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nagłego zatrzymania akcji serca, zanim przybędzie karetka. Prawidłowe wykonanie masażu serca może zwiększyć szansę przeżycia poszkodowanego nawet do 50 procent. Zdaniem Europejskiej Rady Resuscytacji, rocznie 100 tysięcy osób mogłoby uniknąć śmierci dzięki natychmiastowej pomocy medycznej. To rozbudowane szkolenie mieści się w ogólnopolskiej akcji, mającej na celu pobicie rekordu jednoczesnej reanimacji w wielu miejsca w Polsce, będącej częścią Programu Edukacyjnego „Uczymy Ratować”.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie