Dzisiaj jest 22 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Szkolenie z zakresu przeciwdziałania terroryzmowi w administracji publicznej

W siedzibie Sekcji Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Szczecinie odbyło się szkolenie pt. „Aktywny strzelec/aktywny zabójca – jak reagować?” Wydarzenie to było częścią programu „Akademia Antyterrorystyczna – wiedzieć, by zrozumieć – zrozumieć, by zapobiegać”. Uczestnikami szkolenia byli funkcjonariusze KWP w Szczecinie oraz przedstawiciele różnych instytucji i urzędów z regionu.

Wprowadzenie do tematyki

Na początku spotkania podkom. Piotr Palicki z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie zaprezentował ideę Akademii Antyterrorystycznej oraz kwestie planowanych działań w tym obszarze. Następnie nadkom. Michał Kurdziel z Sekcji Doskonalenia Zawodowego omówił kluczowe zagadnienia związane z aktywnymi strzelcami:

  • definicję aktywnego strzelca według Federalnego Biura Śledczego,
  • charakterystykę zagrożenia na podstawie badań naukowych i raportów dotyczących sytuacji masowych strzelanin,
  • statystyki zagrożeń z roku 2023,
  • procedurę postępowania w obszarze cywilnym zgodnie z zasadami „4U” zaproponowanymi przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Przygotowanie do sytuacji kryzysowej

Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW zaznacza, że odpowiednia reakcja świadków może uratować życie i zmniejszyć liczbę potencjalnych ofiar. Kluczowe zasady reagowania to:

  • Uważaj! Zwracaj uwagę na podejrzane zdarzenia i zachowania osób. Nie bądź obojętny. W przypadku zagrożenia skontaktuj się z numerem alarmowym 112.
  • Uciekaj! Jeśli usłyszysz strzały lub wybuch – nie podchodź! Uciekaj, jeżeli to możliwe, i informuj innych o zagrożeniu.
  • Ukryj się! Jeśli nie możesz uciec, schowaj się! Zabarykaduj pomieszczenie, wycisz telefon i odsuń się od okien oraz drzwi.
  • Udaremnij atak! W sytuacji bez wyjścia próbuj udaremnić atak. Działaj z zaskoczenia i współpracuj z innymi.

Symulacja i praktyczne zastosowanie

Szkolenie zakończyło się symulacją, w której uczestnicy musieli zastosować wiedzę nabytą podczas wykładu, w tym zasady „4U” oraz udzielać pomocy poszkodowanym. W trakcie ćwiczeń wsparcie merytoryczne zapewnili instruktorzy z Sekcji Doskonalenia Zawodowego.

Uczestnicy jednomyślnie stwierdzili, że tego rodzaju przedsięwzięcia powinny odbywać się regularnie w miejscach potencjalnie zagrożonych. Na koniec szkolenia każdy z uczestników otrzymał pakiet zawierający opatrunek indywidualny z elementem dociskowym.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie