Dzisiaj jest 23 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wzrost zachorowań na RSV i krztusiec w Polsce – kluczowe informacje dla obywateli

W drugiej połowie października bieżącego roku zauważono dramatyczny wzrost przypadków zakażeń wirusem RSV. Liczba zakażeń przekroczyła 38 tysięcy, co oznacza niemal czterokrotny wzrost w porównaniu z całym rokiem 2023. Niepokojąco rośnie także liczba zachorowań na krztusiec, z 4 tysiącami nowych przypadków w ciągu ostatnich dwóch tygodni, według najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

WZROSTY ZAKAŻEŃ WIRUSEM RSV

Od stycznia do połowy października bieżącego roku zarejestrowano 38 tysięcy 356 przypadków zakażeń wirusem RSV, w tym 17 tysięcy 732 wśród najmłodszych dzieci, poniżej drugiego roku życia. W analogicznym okresie zeszłego roku liczba ta wyniosła niespełna 12 tysięcy, w tym 5,5 tysiąca w grupie dzieci do lat dwóch.

KAZUS KRZTUSCA

W przypadku krztuśca sytuacja wygląda jeszcze gorzej. W roku 2023 odnotowano jedynie 927 przypadków, natomiast do połowy października tego roku liczba ta wzrosła do ponad 20 tysięcy. W ostatnich dwóch tygodniach zachorowało 3 tysiące 849 osób. Takie statystyki budzą poważne obawy wśród ekspertów.

RYZYKO ZAKAŻEŃ I POWIKŁANIA

Wirus RSV, czterokrotnie bardziej zakaźny od grypy, pozostaje główną przyczyną infekcji dolnych dróg oddechowych u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Jest przenoszony drogą kropelkową i zazwyczaj objawy pojawiają się po czterech do sześciu dniach od zakażenia. Specjaliści zwracają uwagę, że ponad 90% dzieci ma styczność z wirusem przynajmniej raz do końca drugiego roku życia.

Najbardziej narażoną grupą w przypadku powikłań są dzieci oraz osoby starsze, powyżej 65. roku życia. U najmłodszych wirus może prowadzić do zapalenia oskrzelików i poważnej duszności. U seniorów, jak wskazuje NIZP, RSV każdego roku powoduje ponad 270 tysięcy hospitalizacji w Europie, a około 20 tysięcy z tych pacjentów umiera w szpitalu. Krztusiec również dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych.

HOSPITALIZACJE I SZCZEPIENIA

Najnowsze dane z „Rzeczpospolitej” wskazują, że w grupie wiekowej do 4 lat zarejestrowano 2 tysiące 374 przypadków krztuśca, natomiast wśród dzieci w wieku 5-9 lat – 2 tysiące 405, a wśród nastolatków – 4 tysiące 39. Młodzi dorośli również nie są wyjątkiem, z 1 tysiącem 346 zakażeń w grupie 15-19 lat. W tym okresie z powodu krztuśca hospitalizowano 2 tysiące 180 osób, a w czerwcu odnotowano tragiczny zgon noworodka chorego na koklusz.

Szczepienia przeciwko krztuścowi są obowiązkowe dla dzieci, a program obejmuje kilka dawek, zaczynając od drugiego miesiąca życia. Dla dorosłych jest to szczepienie zalecane, z przypomnieniem co 10 lat, chociaż zazwyczaj wiąże się z opłatą. Od połowy października br. kobiety w ciąży mają możliwość darmowego szczepienia między 27. a 36. tygodniem ciąży. W przypadku ryzyka przedwczesnego porodu, lekarz może podjąć decyzję o wcześniejszym szczepieniu po 20. tygodniu. W końcu, jak zauważa ministerstwo zdrowia, „ta choroba bezpośrednio zagraża dzieciom, które jeszcze nie zostały zaszczepione.”

OBJAWY KRZTUSCA I ICH SAME DOSTRZEŻENIE

Krztusiec to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, która szerzy się drogą powietrzno-kropelkową. Objawy, które pojawiają się około 7-10 dni po zakażeniu, obejmują gorączkę, katar i łagodny kaszel, który przechodzi w silne napady kaszlu, często utrzymujące się nawet od 2 do 4 tygodni. U niemowląt napady kaszlu mogą prowadzić do poważnych zagrożeń, takich jak bezdech czy drgawki. Natomiast u młodzieży i dorosłych przebieg krztuśca jest zazwyczaj łagodniejszy, co może komplikować diagnozowanie choroby.

W obliczu tych niepokojących statystyk, konieczne jest, aby społeczeństwo zrozumiało powagę sytuacji i podejmowało odpowiednie kroki w celu ochrony siebie oraz swoich najbliższych.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie