Dzisiaj jest 26 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Atrakcyjne oferty – jakie zagrożenia kryją się w handlu ludźmi? Policja podejmuje działania.

Październik to miesiąc, w którym intensyfikuje się działania policji w zakresie profilaktyki walki z handlem ludźmi. Kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa, zwłaszcza wśród młodych ludzi, jest podnoszenie świadomości na temat zagrożeń, które na nich czyhają. Funkcjonariusze z Sulęcina zorganizowali cykl spotkań z uczniami szkół ponadpodstawowych, podczas których edukowali ich na temat tego, jak nie stać się ofiarą tego poważnego przestępstwa, które zajmuje trzecie miejsce na liście najbardziej dochodowych działań przestępczych, zaraz po handlu bronią i narkotykami.

WYZWANIE CZY ATRACTION?

Nie zawsze to, co na pierwszy rzut oka wydaje się kuszące, jest bezpieczne. To hasło towarzyszy działaniom Polskiej Policji w kontekście walki z handlem ludźmi. Ale co właściwie oznacza ten termin? Handel ludźmi to proceder, który można określić jako nowoczesną formę niewolnictwa i poważne naruszenie podstawowych praw człowieka, takich jak wolność oraz godność. Szacuje się, że każdego roku na tym rynku przestępcy zarabiają niemal 30 miliardów euro, a osoby decydujące się na emigrację często stają się jego ofiarami.

KAŻDY JEST NARAŻONY

Problematyka handlu ludźmi nie dotyczy jedynie kobiet wykorzystywanych do pracy seksualnej. Dotyka ona również mężczyzn oraz dzieci, które mogą być zmuszane do przymusowej pracy, żebractwa czy kradzieży. Polska, z kraju tradycyjnie postrzeganego jako miejsce pochodzenia ofiar, przekształciła się w kraj tranzytowy oraz miejsce docelowe dla osób handlowanych. Funkcjonariusze z Sulęcina, zdając sobie sprawę z tej rzeczywistości, włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi, który przypada na 18 października, organizując szereg spotkań informacyjnych dla uczniów.

EDUKACJA TO KLUCZ

Podczas tych spotkań mundurowi omawiali, na czym polega to przestępstwo oraz jak można się przed nim bronić. W przytoczonej definicji zawartej w kodeksie karnym można odnieść wrażenie, że człowiek staje się tylko towarem, który można transportować i przechowywać. Uczestnicy spotkań jednogłośnie podkreślili, że nie ma na to ich zgody, a wiedza na temat zagrożeń stanowi najlepszą formę ochrony. Spotkania wzbudziły duże zainteresowanie i pokazały, że handel ludźmi to realny problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od statusu społecznego.

Wspólne działania młodszej aspirant Klaudii Biernackiej oraz innych funkcjonariuszy pokazują, jak ważne jest zaangażowanie w edukację oraz informowanie społeczeństwa o zagrożeniach. Tego typu inicjatywy mogą stanowić istotny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa i ograniczenia liczby ofiar w tej dramatycznej sytuacji.

Źródło: Polska Policja

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie