Dzisiaj jest 22 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wzrost znaczenia sektora prywatnego w przemyśle zbrojeniowym na tle słabnącej pozycji spółek państwowych

Prywatny sektor zbrojeniowy w Polsce zyskuje na sile, co zauważa wtorkowa „Rzeczpospolita”. Przychody państwowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) osiągają około 4-5 razy wyższe wartości niż te generowane przez prywatną Grupę WB. W artykule przypomniano, że jeszcze w 2018 roku różnica ta była wręcz siedemnastokrotna.

REWOLUCJA W PRZEMYŚLE ZBROJENIOWYM

W 2023 roku przychody dwóch czołowych polskich przedsiębiorstw zbrojeniowych z krajowym kapitałem wyniosły niemal 12 miliardów złotych. Jak podaje „Rz”, w przeciągu zaledwie dwóch lat udało im się zwiększyć swoje zyski niemal dwukrotnie. Przeważająca część tych środków, bo ponad 10 miliardów złotych, przypadła państwowej PGZ, będącej konglomeratem ponad 50 firm. Wśród nich znajdują się m.in. Huta Stalowa Wola, produkująca armatohaubice Krab, oraz skarżyskie Mesko, znane z zestawów przeciwlotniczych, a także bydgoski Nitrochem, zajmujący się sprzedażą trotylu.

PRZYCZYNY WZROSTU PRZYCHODÓW

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że znaczny wzrost przychodów nie wynika tylko z rosyjskiej inwazji na Ukrainę ani z gwałtownego wzrostu zakupów przez polski resort obrony w latach 2022-2023, ale także z rosnącego eksportu.

NIEUSTANNIE ZMNIEJSZAJĄCE SIĘ RÓŻNICE

Obserwując ostatnie lata, zauważamy, że Grupa WB – największy prywatny gracz w tym sektorze, w której Polski Fundusz Rozwoju posiada 26% udziałów – skutecznie zbliża się do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W 2018 roku przychody PGZ wyniosły 5,5 miliarda złotych, co oznaczało przeszło 17 razy więcej niż w przypadku Grupy WB. W 2023 roku przychody PGZ wyniosły 10,2 miliarda złotych, co oznacza, że dystans zmniejszył się do już tylko 7-krotności.” Jeśli oba przedsiębiorstwa będą rozwijać się w 2024 roku w podobnym tempie jak dotychczas, można prognozować, że ich przychody wyniosą odpowiednio około 12 i 3 miliardy złotych.

A to oznacza, że przewaga państwowej grupy nad sektorem prywatnym zredukuje się do zaledwie czterokrotności. I choć brzmi to nieco dziwnie, warto zastanowić się, co przyniesie przyszłość, bowiem w obliczu rosnących napięć na świecie, każdy miliard w zbrojeniówce ma znaczenie.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie