W 2023 roku ponad 17 tysięcy dzieci w Polsce padło ofiarą przemocy domowej. Policja w województwie warmińsko-mazurskim, chcąc wyrazić swój zdecydowany sprzeciw wobec krzywdzenia najmłodszych, rozpoczęła akcję pod nazwą „Tydzień świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach”. Celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej reagowania na przypadki przemocy, w szczególności w kontekście rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci.
Październik – Miesiąc Świadomości
Październik to miesiąc, w którym szczególnie podkreśla się sprzeciw wobec przemocy. Obchodzony jest wówczas Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy, a także rusza ogólnopolska kampania społeczna „Dzieciństwo bez Przemocy”, która ma za zadanie przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci w Polsce. W nawiązaniu do tych inicjatyw, policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie od 21 do 25 października 2024 roku planują zorganizować kolejną edycję akcji „Tydzień świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach”. Podczas tego wydarzenia będą prowadzone edukacyjne prelekcje, a w trzech miastach – Iławie, Kurzętniku oraz Pasymiu – zorganizowane zostaną Punkty Mobilne Pomocy Ofiarom Przestępstw.
Wsparcie dla Ofiar
W mobilnych punktach pomocy, funkcjonariusze będą dostępni przez trzy godziny, zapewniając wsparcie prawne oraz przyjmując zgłoszenia dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W skład zespołów wejdą policjanci służby kryminalnej, dzielnicowi oraz koordynatorzy procedury „Niebieska Karta”. Dzięki temu osoby dotknięte przemocą otrzymają niezbędną pomoc i wsparcie w trudnej sytuacji.
Przemoc w Ciszy
Jednym z kluczowych elementów tej inicjatywy jest przygotowany przez funkcjonariuszy z KWP w Olsztynie spot filmowy, który ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem przemocy wobec dzieci. W nagraniu pojawia się przejmujący apel 7-letniej dziewczynki, która mimo cierpienia milczy, pragnąc, by jej głos został wysłuchany. To emocjonalne przesłanie jest sygnałem, że należy reagować, gdy zauważamy niepokojące sygnały, świadczące o krzywdzie dziecka. Każda osoba, która podejrzewa, że dziecko może być ofiarą przemocy, powinna zgłosić ten fakt, aby uruchomić pomoc.
Obejrzenie przygotowanego materiału filmowego może przyczynić się do większej wrażliwości na ten ważny temat, pokazując, że milczenie dzieci nie oznacza braku problemu. Pamiętajmy, że każdy sygnał może być kluczowy, by uratować niewinne życie.
Źródło: Polska Policja