Choć „Karta emeryta” i „Karta seniora” często są mylone, to dwa różne dokumenty. Pierwsza z nich to legitymacja emeryta lub rencisty, natomiast druga to Ogólnopolska Karta Seniora, która umożliwia korzystanie ze zniżek w wielu miejscach w Polsce. Każdy emeryt lub rencista otrzymuje legitymację automatycznie, natomiast Ogólnopolska Karta Seniora musi być wyrobiona osobiście.
Karta Emeryta – Automatyczna Legitymacja
Karta emeryta jest legitymacją, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje osobom uprawnionym do świadczeń emerytalnych lub rentowych. Ostatnio seniorzy otrzymują ją w formie elektronicznej. Aby uzyskać plastikową wersję, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku.
Legitymacja w wersji elektronicznej jest dostępna w aplikacji mObywatel, co daje seniorom możliwość korzystania z obu form karty. W przypadku zgubienia fizycznej legitymacji, mLegitymacja w telefonie stanowi praktyczne rozwiązanie. Natomiast, gdy z jakiegoś powodu telefon przestaje działać, plastikowa karta będzie na wyciągnięcie ręki.
Zniżki dla Seniorów
Karta emeryta potwierdza status uprawnionej osoby, co daje możliwość korzystania z licznych przywilejów, takich jak zniżki na komunikację miejską, bilety kolejowe oraz zwolnienie z opłaty abonamentu RTV. Koszty, które mogą znacznie odciążyć budżet domowy seniora, są na wyciągnięcie ręki.
Ogólnopolska Karta Seniora – Samodzielnie Wyrobiona
W przeciwieństwie do karty emeryta, Ogólnopolska Karta Seniora nie jest przyznawana automatycznie wszystkim seniorom. Aby ją zdobyć, należy złożyć wniosek i uiścić składkę członkowską. O kartę mogą się ubiegać osoby, które ukończyły 60. rok życia. Koszt to 35 zł za wydanie karty na rok lub 50 zł, jeśli zdecydujemy się na dwóch latach.
W celu uzyskania Ogólnopolskiej Karty Seniora należy wypełnić formularz na stronie glosseniora.pl, opłacić składkę członkowską, a następnie przesłać potwierdzenie wpłaty na adres: osiedle Urocze 12, 31-953 Kraków.
Korzyści z Ogólnopolskiej Karty Seniora
Posiadacze Ogólnopolskiej Karty Seniora mogą korzystać ze zniżek w różnych punktach na terenie całego kraju, w tym sanatoriach, uzdrowiskach oraz instytucjach kultury i zdrowia. Pełną listę miejsc honorujących tę kartę można znaleźć na stronie oks.glosseniora.pl.
Co ciekawe, w niektórych gminach Ogólnopolska Karta Seniora jest wydawana bezpłatnie w ramach programu „Gmina Przyjazna Seniorom”. Z tej okazji warto sprawdzić informacje na stronie lokalnego urzędu gminy, aby dowiedzieć się, czy na terenie naszej gminy istnieje taka możliwość.
Źródło/foto: Interia