Dzisiaj jest 23 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Jak postępować, gdy policjant domaga się odblokowania telefonu? Twoje prawa i obowiązki

Wielu ludzi zastanawia się, co zrobić w sytuacji, gdy jest świadkiem interwencji policji. Czy mają prawo nagrywać te zdarzenia i publikować nagrania w sieci? A co w przypadku, gdy policjant zażąda odblokowania telefonu lub zarekwirowania materiału? Czas poznać swoje prawa.

PRZYPADKI NAGRANIA Z POLICJĄ

W ostatnich latach nagrania z interwencji policji pojawiają się w sieci coraz częściej. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Otóż tak, każdy obywatel ma prawo rejestrować przebieg zdarzenia, o ile nie narusza przy tym godności i prywatności funkcjonariuszy oraz nie utrudnia wykonywania przez nich obowiązków. W przeciwnym razie, za zakłócanie interwencji grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

OGRANICZENIA W PUBLIKACJI NAGRANIOWEJ

Należy jednak pamiętać, że nagranie nie może zostać opublikowane bez zgody funkcjonariuszy lub sądu. W związku z tym, najlepiej jest zarejestrowany materiał zachować jedynie dla siebie. Prowadzenie transmisji na żywo również jest zabronione. Policjanci nie mają prawa usunąć materiału z Twojego telefonu, chyba że dysponują upoważnieniem z prokuratury.

ODBLOKOWANIE TELEFONU I KONFISKATA

Co w sytuacji, gdy funkcjonariusz poprosi o odblokowanie telefonu? Policjant nie ma prawa zmusić Cię do tej czynności, nawet jeżeli jesteś podejrzewany o przestępstwo. Kodeks karny jasno stwierdza, że „oskarżony nie ma obowiązku dowodzenia swej niewinności ani dostarczania dowodów na swoją niekorzyść”.

Policja może zarekwirować telefon i spróbować go odblokować tylko w przypadku, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że na urządzeniu znajdują się istotne dowody. Wymagana jest również zgoda prokuratora lub bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia. Nawet w tych okolicznościach masz prawo odmówić odblokowania telefonu i sprzeciwić się zatrzymaniu jego zawartości.

REKWIROWANIE TELEFONU

Mając telefon zatrzymany przez policję, właściciel powinien przygotować się na długi okres bez niego. Warto jednak przypomnieć, że osoba podejrzewana nie ma obowiązku dostarczania dowodów obciążających ją. W momencie, gdy telefon został przejęty w wyniku przeszukania, każda osoba ma prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o zbadanie legalności działań policji. Jeśli sąd uzna, że interwencja była niezgodna z prawem, poszkodowany ma prawo do odzyskania telefonu oraz może ubiegać się o odszkodowanie za doznane krzywdy moralne.

W kontekście nonkonformistycznych działań obywateli, warto mieć na uwadze, że współczesna technologia pozwala nam na szybkie dokumentowanie rzeczywistości. Jednak pamiętajmy, by robić to z szacunkiem dla innych oraz z pełnym poszanowaniem prawa.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie