„`html
Konrad Okolski
Konrad Okolski, ps. „Kuba” (11 maja 1923 – 11 sierpnia 1944) był podharcmistrzem, porucznikiem, członkiem Szarych Szeregów oraz powstańcem warszawskim. Urodził się w Skierniewicach w rodzinie lekarza i żołnierza Legionów Polskich, Konrada Okolskiego, oraz Heleny z Głuchowskich.
Życiorys
Okolski był harcerzem przedwojennej 80. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, a od czerwca 1943 roku pełnił funkcję drużynowego. Należał do Hufca Centrum Warszawskich Grup Szturmowych i ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola”.
Uczestniczył w licznych akcjach, w tym:
- opróżnianie magazynów z materiałami wybuchowymi przy ul. Pańskiej
- akcja pod Arsenałem – dowódca sekcji „Sygnalizacja”
- akcja w Celestynowie – zastępca dowódcy grupy „więźniarka”
- akcja Góral – członek grupy Sławomira Bittnera
- akcja Sieczychy – zastępca dowódcy grupy „I atak”
- akcja Wilanów – dowódca grupy „posterunek I”
- akcja pod Pogorzelą – ostrzelanie pociągu z Niemcami
- akcja Par. II (baza leśna) – zastępca dowódcy
W czasie powstania warszawskiego był dowódcą III plutonu „Felek” 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”. 11 sierpnia 1944 roku, podczas wycofywania się po długotrwałej obronie budynku przy ul. Spokojnej 13, został śmiertelnie postrzelony w głowę.
Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek baonu „Zośka”. Otrzymał dwukrotnie Krzyż Walecznych oraz, w dniu śmierci, Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2013 roku, w Muzeum Powstania Warszawskiego, Prezydent RP Bronisław Komorowski przekazał ten odznaczenie rodzinie Okolskiego.
Upamiętnienie
11 sierpnia 1994 roku odsłonięto tablicę poświęconą Konradowi Okolskiemu przy ul. Spokojnej 13, na budynku Zespołu Szkół Fototechnicznych.
„`