25 lutego niektórzy użytkownicy mogą napotkać problemy z działaniem aplikacji mObywatel. Powód? Nadchodzi aktualizacja rządowego narzędzia, która nie zawsze zainstaluje się automatycznie. Sprawdzamy, kto musi wykonać ręczną aktualizację i jak to zrobić.
CO TO JEST mOBYwATEL?
mObywatel to darmowa aplikacja mobilna wydawana przez Ministerstwo Cyfryzacji, zapewniająca Polakom dostęp do cyfrowych usług urzędowych oraz elektronicznych dokumentów. Najistotniejszą funkcjonalnością jest możliwość zastąpienia tradycyjnego dowodu osobistego. Dzięki tej aplikacji można także składać wnioski, korzystać z e-recept czy nawet płacić podatki.
DLACZEGO AKTUALIZACJA JEST WAŻNA?
Jak każda aplikacja, również mObywatel wymaga systematycznych aktualizacji. Najbliższa, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i odnowienie certyfikatu domenowego aplikacji, odbędzie się 25 lutego. Aby korzystać z mObywatela po tej dacie, konieczne jest posiadanie wersji oznaczonej numerem 4.50.1 lub wyższym.
JAK SPRAWDZIĆ, CZY APLIKACJA JEST AKTUALNA?
Według informacji Ministerstwa Cyfryzacji, wiele osób korzysta z funkcji automatycznej aktualizacji, co oznacza, że nie muszą one nic robić – aplikacja zaktualizuje się sama. Jednak dla tych, którzy nie mają włączonej tej opcji, istotne jest, aby zadbać o ręczną aktualizację. Warto pamiętać, że aktualizacje nie tylko pozwalają na korzystanie z nowych funkcji, ale także znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa. Odświeżanie certyfikatów to standardowa praktyka w świecie technologii.
JAK DOKONAĆ AKTUALIZACJI RĘCZNIE?
Jeżeli nie mamy w telefonie włączonej automatycznej aktualizacji, będziemy musieli zaktualizować aplikację ręcznie. Aby to zrobić, wystarczy przejść do sklepu Google Play lub App Store, gdzie znajdują się najnowsze wersje mObywatela. Aktualizację można przeprowadzić już teraz — nie trzeba czekać do 25 lutego. Proces aktualizacji jest szybki i trwa zaledwie kilkanaście sekund. Wystarczy wybrać mObywatela z listy aplikacji i kliknąć „Uaktualnij”. Ministerstwo Cyfryzacji rozsyła powiadomienia PUSH do osób korzystających ze starszych wersji, informując o konieczności aktualizacji.
PO CO NAM mOBYwATEL?
mObywatel to prawdziwa cyfrowa rewolucja, wprowadzona w 2017 roku, której celem jest uproszczenie załatwiania spraw urzędowych i zapewnienie dostępu do dokumentów w wersji elektronicznej. Aplikacja skierowana jest nie tylko do obywateli, ale również do przedsiębiorców, którzy szukają sposobów na uproszczenie swojej działalności. Co konkretnie można załatwić dzięki mObywatelowi? Możliwości są naprawdę imponujące.
Aktualizacja mObywatela to kluczowy krok, aby móc korzystać ze wszystkich funkcji aplikacji. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować brakiem dostępu do niektórych opcji. Dzięki mObywatelowi, dostęp do usług urzędowych zyskał nowy wymiar, a aktualizacje zapewniają jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. Im szybciej dokonamy aktualizacji, tym lepiej dla nas wszystkich.
Źródło/foto: Interia