Wydaje się, że podróż samolotem to idealny sposób na bezpieczne przemieszczanie się, jednak niektórzy pasażerowie mają zgoła inne intencje. Była stewardesa Barbara Bacilleri zwraca uwagę, że pilnowanie własnych rzeczy w trakcie lotu powinno stać się dla podróżnych nawykiem, a bezpieczeństwo bagażu nie jest oczywiste w powietrzu. Ostrzega ona przed osobami, które zamiast zachwycać się widokami, koncentrują się na poszukiwaniach łatwych łupów.
Niebezpieczeństwo w powietrzu
„Wielu podróżnych myśli, że latanie jest bezpieczne i uporządkowane, ale to tylko pozory” – mówi Bacilleri, która podróżuje od lat i zna realia pokładowego życia. Do grupy niebezpieczeństw, o jakich większość pasażerów nie ma pojęcia, zalicza kradzieże, które mogą zdarzyć się w każdej chwili.
Jak to możliwe? „Kiedy śpisz lub jesteś rozkojarzony, wówczas inny pasażer może grzebać w schowku nad twoją głową” – wyjaśnia Bacilleri. Takie działania umożliwiają kradzież wartościowych przedmiotów z bagażu bez wzbudzania podejrzeń. Niektórzy złodzieje sięgają także po torby przechowywane pod siedzeniem. „Niekiedy przestępcy kupują bilety tylko po to, aby znaleźć się w samolocie i ukraść coś” – dodaje w rozmowie z jampress.co.uk.
Niepokojące incydenty
Ostatnio mieliśmy do czynienia z kilkoma szokującymi przypadkami kradzieży w samolotach. Na przykład, 52-letni Zhang Xiuqiang, obywatel Chin, został oskarżony o kradzież 23 000 dolarów z bagażu podręcznego innego pasażera. Innym razem pracownik Delta Airlines został zatrzymany za przywłaszczenie torby, w której znajdowało się ponad 285 000 dolarów.
Brak ochrony i odpowiedzialności
Bacilleri podkreśla, że personel pokładowy nie jest w stanie zapobiec tego typu przestępstwom. „Na pokładzie nie ma kamer ani policji, do których moglibyśmy się zgłosić, zanim samolot wyląduje” – wskazuje. Wiele linii lotniczych nie przyjmuje odpowiedzialności za zagubiony bagaż, a zgłoszenie kradzieży po lądowaniu nie gwarantuje zwrotu skradzionych rzeczy.
Pasażerowie są informowani na stronach internetowych przewoźników, że sami odpowiadają za swoje bagaże, zarówno te rejestrowane, jak i podręczne. Z tego powodu, zaleca się, aby wykupić dodatkowe ubezpieczenie bagażu.
Czujność to podstawa
Na koniec Bacilleri zaapelowała do podróżnych o zachowanie większej czujności. „Przechowuj zawsze cenne przedmioty, dokumenty i pieniądze przy sobie. Jeśli zorientujesz się, że czegoś brakuje po wylądowaniu, będzie już za późno” – radzi była stewardesa.