Dzisiaj jest 25 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Śliwnica (gmina Dubiecko)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Śliwnica

Śliwnica to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Dubiecko. Leży nad potokiem Śliwnica, zajmując powierzchnię 1086 ha i zamieszkiwana jest przez niespełna 700 mieszkańców.

Geografia

Wieś położona jest w północnej części gminy. Sąsiaduje z gminą Kańczuga oraz miejscowościami Hucisko Nienadowskie i Nienadowa od północy, z Dubieckiem od południa, a z Przedmieściem Dubieckim i Drohobyczką od zachodu. Otaczają ją góry o wysokości przekraczającej 400 m n.p.m.

Historia

Śliwnica powstała w 1484 roku, pierwotnie znana jako Stara i Nowa Śliwnica. W 1552 roku liczyła 15 gospodarstw, a w II połowie XV wieku Katarzyna Śliwnicka poślubiła Jana Bobolę, dzierżawcę Strachociny, który był przodkiem św. Andrzeja Boboli. W 1590 roku wieś została sprzedana Stanisławowi Krasickiemu.

W połowie XIX wieku właścicielami posiadłości byli Aleksander i Henryka hr. Krasiccy. W 1857 roku Śliwnica miała 563 mieszkańców, a jej właścicielką była Aleksandra Hrabina Konarska. W okresie II Rzeczypospolitej wieś należała do powiatu przemyskiego w województwie lwowskim. W latach 1945–1947 miały miejsce tragiczne wydarzenia, gdy nacjonaliści ukraińscy zamordowali 11 Polaków.

Od 1975 do 1998 roku miejscowość była częścią województwa przemyskiego. Zachowały się tu pozostałości huty szkła oraz dawny budynek szkoły, obecnie pełniący funkcję Regionalnej Izby – muzeum przedmiotów z XIX i XX wieku.

Zabytki

  • Dwie murowane kapliczki z początku XX wieku, w tym jedna z 1913 roku.
  • Dwie murowane kapliczki z przełomu XIX i XX wieku.
  • Trzy drewniane domy z drugiej połowy XIX wieku oraz dwa z przełomu XIX i XX wieku.
  • Izba Regionalna z eksponatami z XIX i XX wieku.

Infrastruktura

W Śliwnicy znajduje się Szkoła Podstawowa, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Leśniczówka Nadleśnictwa Kańczuga.

„`