Tatrzańskie szlaki w zimowej scenerii kusiły ostatnio rzesze turystów, jednak w tym malowniczym otoczeniu czai się niebezpieczeństwo. Ostatnie dni przyniosły liczne interwencje ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR), co dowodzi, że góry zimą mogą być niezwykle zdradliwe.
TRAGICZNE WYDARZENIA W TATRACH
W sobotę ratownicy musieli aż dziewięciokrotnie interweniować w różnych rejonach górskich. Choć słoneczna pogoda skusiła wielu do eksploracji, to warunki na szlakach pozostawały wyjątkowo niebezpieczne. Niestety, jeden z wypadków zakończył się tragicznie. Akcje ratunkowe miały miejsce między innymi na Rysach oraz w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, gdzie turyści musieli zmierzyć się z oślizgłymi szlakami i groźnymi lawinami.
PIERWSZE ZGŁOSZENIE I GORĄCZKOWA AKCJA RATUNKOWA
Już przed południem do centrali TOPR dotarło pierwsze zgłoszenie z okolic Rysów. Turysta, który utknął poniżej wylotu Żlebu Rysa, został bezpiecznie sprowadzony przez ratownika dyżurnego z Morskiego Oka. Cała akcja trwała sześć godzin, co pokazuje, jak złożone potrafią być operacje ratunkowe w górach. Kilka chwil później, na szlaku między Zawratem a Świnicą, doszło do poważnego wypadku – turysta spadł kilkaset metrów do Dolinki pod Kołem i niestety poniósł śmierć na miejscu.
INTERWENCJE DLA RANNYCH SPORTSOWCÓW
Później tego samego dnia ratownicy otrzymali wezwanie o pomoc od słowackiej Horskiej Záchranné Služby w Wielkim Młynarzowym Żlebie, gdzie taternik doznaje złamania ręki na skutek uderzenia odłamkiem lodu. Zarówno ranny, jak i jego partner, zostali ewakuowani śmigłowcem do szpitala. Poza tymi poważnymi incydentami, ratownicy wielokrotnie interweniowali w przypadku mniejszych urazów, najczęściej wynikających z poślizgnięć i upadków w niższych partiach Tatr.
TRUDNE WARUNKI I APEL O OSTROŻNOŚĆ
Obecnie w Tatrach panują ekstremalnie trudne warunki. Szlaki oblodzone i pokryte twardym śniegiem stawiają przed turystami poważne wyzwania. Należy także pamiętać, że obecnie obowiązuje pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego. Każdy, kto planuje wyprawę powyżej górnej granicy lasu, powinien być wyposażony w odpowiedni sprzęt: raki, czekan, kask i lawinowe ABC. W partiach reglowych pomocne mogą być również raczki oraz kijki. Ratownicy z TOPR po raz kolejny apelują o rozsądek i ostrożność podczas podejmowania decyzji o górskich wyprawach.
Wydarzenia z ostatnich dni są przestrogą dla wszystkich miłośników Tatr. Natura potrafi być bezwzględna, a jej piękno, choć urzekające, nigdy nie powinno przesłaniać niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą zimowa turystyka górska.