Nowe dowództwo NATO w Skandynawii ma zostać umieszczone w Mikkeli, położonym jedynie około 100 km od granicy z Rosją. Minister obrony Finlandii, Antti Hakkanen, poinformował o tym, zaznaczając, że jednostka będzie liczyła kilka dziesiątek osób i najpewniej rozpocznie działalność jesienią 2025 roku. Uzgodnienie tej decyzji nastąpiło po akceptacji przez wszystkich ministrów obrony państw sojuszniczych.
Hakkanen, w wywiadzie opublikowanym w piątek w dzienniku Lansi-Savo, ogłosił, że długo oczekiwana decyzja została wreszcie podjęta. Na początku w Mikkeli stacjonować będą zagraniczni oficerowie wspierani przez fiński personel, jednak w dalszej przyszłości planowana jest rozbudowa tej struktury.
Mikkeli: Strategiczne Położenie i Perspektywy Rozwoju
Wybór Mikkeli na siedzibę nowego dowództwa NATO został uargumentowany jego strategicznym położeniem oraz istnieniem odpowiednich struktur wojskowych. Hakkanen zaznaczył, że ta lokalizacja umożliwi Sojuszowi bardziej efektywne przeprowadzanie ćwiczeń oraz operacji lądowych w północnej Europie. Podkreślił także, że to znaczący sygnał dla Rosji – Finlandia jest integralnym członkiem NATO, a jej system obronny z każdym rokiem staje się coraz silniejszy.
Nowa jednostka będzie koordynować swoje działania z Wspólnym Dowództwem Operacyjnym NATO w Norfolk, w Stanach Zjednoczonych. Na razie nie ujawniono, które konkretne kraje wezmą udział w misji w Mikkeli, wiadomo jednak, że dowództwo tej kwatery będzie równocześnie kierowane przez dowódcę fińskich sił zbrojnych.
Nowa Struktura Dowódcza – MCLCC
Struktura dowódcza NATO, znana jako MCLCC (NATO Multi Corps Land Component Command), będzie pierwszą tego rodzaju w Finlandii. Powstanie przy sztabie generalnym fińskich sił zbrojnych w Mikkeli, stolicy regionu Sawonia. Mikkeli dzieli od granicy z Rosją w Imatrze około 140 km drogą lądową, a niecałe 100 km w linii prostej przez pojezierze.
W ubiegłym tygodniu Hakkanen poinformował również, że bazy wysuniętych wojsk lądowych NATO będą usytuowane w Laponii, zwłaszcza w Rovaniemi oraz Sodankyla, które znajdują się około 130 km za kołem podbiegunowym. W tych samych bazach stacjonować będą wysunięte siły NATO, złożone z jednostek z różnych krajów Sojuszu, obok północnej brygady fińskich sił zbrojnych, specjalizującej się w działaniach w warunkach arktycznych oraz obronie przeciwlotniczej. Dowództwo nad tą formacją obejmie Szwecja.
Źródło/foto: Interia