Nieoczekiwane znalezisko na dnie Pacyfiku. Naukowcy odkryli gatunek wieloszczeta o nazwie Riftia pachyptila, który żyje na głębokości 2,5 tys. metrów. Te olbrzymie organizmy, sięgające do pół metra długości, przystosowały się do ekstremalnych warunków w słabo zbadanym ekosystemie. Obecnie specjaliści badają, w jaki sposób te zwierzęta potrafią przeżyć pod kominami hydrotermalnymi.
Badania na Grzbiecie Wschodniopacyficznym
Odkrycie miało miejsce dzięki międzynarodowemu zespołowi naukowców, który prowadził badania na Grzbiecie Wschodniopacyficznym, fragmentarnej sieci podmorskich szczytów znajdującej się w wschodniej części Oceanu Spokojnego, w pobliżu Ameryki Środkowej. Wykonano je dzięki batyskafowi, który zstąpił na głębokość 2515 metrów. Wyniki zgromadzonych danych zostały opublikowane w renomowanym serwisie Nature.com.
Ekstremalne warunki życia
Podczas badań zdalnie sterowany pojazd SuBastian odkrył jaskinie połączone z systemem kominów hydrotermalnych, w których występowały wspomniane wieloszczety oraz inne organizmy, takie jak morskie ślimaki i bakterie. W ekstremalnych warunkach, z temperaturą sięgającą do 25 stopni Celsjusza, organizmy te przetrwają dzięki chemosyntezie, ponieważ w ciemnościach panujących na dużej głębokości nie mogą korzystać z energii słonecznej.
Jaskiniowe Oazy Życia
Te podwodne „oazy” powstały w wyniku interakcji dwóch płyt tektonicznych, co doprowadziło do utworzenia kominów hydrotermalnych uwalniających podgrzaną przez magmę wodę oraz różnorodne związki chemiczne. Odkrycie to jest dowodem na możliwą zależność między ekosystemami znajdującymi się nad dnem morskim a tymi na jego głębokości.
Wieloszczety, na które natrafiono, są zdolne do życia pod ogromnym ciśnieniem, które jest około 250 razy większe niż na powierzchni. Zespół badawczy, z dr. Sabine Gollner z Królewskiego Holenderskiego Instytutu Badań Morskich na czele, dąży do zrozumienia migracji i rozprzestrzeniania się tych zwierząt.
Skolonizowanie nowych obszarów
Jednym z ważniejszych tematów badawczych jest sposób, w jaki larwy wieloszczetów mogą szybko zasiedlać nowe okolice w pobliżu kominów hydrotermalnych. Prof. Monika Bright z Uniwersytetu Wiedeńskiego zasugerowała, że larwy mogą przedostawać się pod dno oceanu podczas podwodnych wstrząsów.
Bright zauważa, że odkrycie nowych organizmów, nawet w dobrze zbadanych miejscach, pokazuje, jak wiele jest jeszcze do poznania w badaniach nad głębokim morzem. „To dowód na to, że niespodziewane odkrycia wciąż są możliwe” – dodaje.
Ochrona ekosystemu
Naukowcy podkreślają konieczność ochrony obszarów zamieszkałych przez te niezwykłe organizmy, szczególnie przed działalnością człowieka, taką jak planowane odwierty. „Ta fauna jest unikalna i musi być chroniona” – stwierdza prof. Bright.
Badania te są kolejnym przypomnieniem o potrzebie ochrony kominów hydrotermalnych, wciąż nie znamy bowiem pełnego zasięgu występowania organizmów w tym obszarze.
Źródło/foto: Interia