Dzisiaj jest 18 października 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Nocne spektakle na niebie dzięki intensywnej aktywności Słońca

Naukowcy z NASA i NOAA ogłosili, że Słońce osiągnęło szczyt swojej aktywności w 11-letnim cyklu. To oznacza, że w najbliższych miesiącach zwiększy się szansa na podziwianie zjawisk zorzy polarnej. Dodatkowo, nocne niebo będzie zdobić kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS).

PODWYŻSZONA AKTYWNOŚĆ SŁOŃCA

Informację o maksymalnej aktywności Słońca przekazali we wtorek przedstawiciele NASA oraz Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA). Aktywność ta ma trwać przez co najmniej kolejny rok. Jamie Favors, dyrektor Programu Pogody Kosmicznej w Waszyngtonie, zauważył, że wzrost aktywności naszej gwiazdy stwarza wyjątkową okazję do jej badania, ale niesie także realne skutki dla ziemskich systemów, w tym dla satelitów i astronautów.

SKUTKI DLA ZIEMI I KOSMOSU

Wysoka aktywność słoneczna wywołuje burze magnetyczne oraz zakłócenia w systemach komunikacyjnych, nawigacyjnych i sieciach energetycznych. Zjawiska te mogą prowadzić do intensywniejszego występowania zórz polarnych, co miało miejsce m.in. w maju 2024 roku, gdy zaobserwowano jedną z największych burz magnetycznych ostatnich dwóch dekad.

W poniedziałek wieczorem nad Polską można było również dostrzec kometę C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). To niecodzienne zjawisko miało miejsce, gdy kometa zbliżyła się do naszej planety do odległości około 70,7 mln km.

OBSERWACJE KOMETY

Początek tygodnia był korzystny dla miłośników astronomii, ponieważ obiekt był dobrze widoczny na południu kraju dzięki sprzyjającemu, częściowemu zachmurzeniu. Internauci natychmiast podzielili się zdjęciami z Krakowa i Kasprowego Wierchu. Naukowcy wcześniej udostępnili materiały z obserwacji komety z sondy SOHO, zaprojektowanej do badań nad Słońcem i jego zjawiskami.

W dniach 12-19 października kometa będzie widoczna gołym okiem nawet w miastach, najlepiej szukać jej nisko nad zachodnim horyzontem około godziny 18:40 przez około 1-1,5 godziny. Do jej obserwacji wskazane są lunety lub aparaty z długim czasem ekspozycji. Kluczowe będzie również czyste, bezchmurne niebo, ponieważ jasność Księżyca może przeszkadzać w podziwianiu tego niebiańskiego cudu.

PIERWSZE OBSERWACJE

Kometa C/2023 A3 została odkryta po raz pierwszy 9 stycznia 2023 roku przez astronomów z Obserwatorium Astronomicznego Zijinshan. Była również monitorowana przez naukowców z programu Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System (ATLAS) finansowanego przez NASA oraz teleskopy Obserwatorium Sutherland w RPA. Uważa się, że obiekt ten jest kometą jednopojawieniową, co oznacza, że zbliży się do Słońca tylko raz.

Bez względu na skutki wynikające z aktywności Słońca, amatorzy nieba mają przed sobą ekscytujący czas. Obserwacje komet i zórz polarnych stanowią prawdziwe okno w tajemnice wszechświata, które dostarczają niezapomnianych wrażeń i inspiracji.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie