Dzisiaj jest 22 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Zimowe ostrzeżenia IMGW: silny mróz i marznące opady w Polsce

„`html

Nie ma wątpliwości, zima trwa w najlepsze! W różnych częściach Polski czeka nas silny mróz oraz marznące opady, które mogą skutkować groźnymi oblodzeniami na drogach i chodnikach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia dla kilku województw, a sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej niepokojąca.

NADCHODZĄ TRUDNE WARUNKI POGODOWE

IMGW ostrzega – nad Polskę zbliża się kolejna fala zimowej pogody. W nocy temperatura spadnie znacznie poniżej zera, a marznący deszcz oraz śnieg mogą znacznie utrudnić ruch na drogach. Które regiony będą najbardziej dotknięte tymi warunkami? W piątek, 21 lutego 2025 roku, w Polsce prognozowane są silne mrozy oraz marznące opady. Szczególne zagrożenie dotyczy województw podlaskiego, małopolskiego, pomorskiego oraz lubuskiego, dla których wydano ostrzeżenia I stopnia.

WYSOKIE ZAGROŻENIE OBLODZENIEM

Nocą na wschodzie, południu i w centralnej Polsce będą miały miejsce rozpogodzenia, jednak w zachodniej części kraju zachmurzenie intensywnie wzrośnie. W województwie zachodniopomorskim pojawią się opady śniegu i marznącego deszczu, a na wschodnim wybrzeżu również możliwe są nieznaczne opady śniegu. Mróz, zwłaszcza w województwie podlaskim oraz w rejonach podgórskich Karpat, może osiągnąć dramatyczne wartości, spadając nawet do minus 17 stopni Celsjusza.

OSTRZEŻENIA I ZALECENIA

IMGW ogłosił ostrzeżenia I stopnia o marznących opadach w województwie zachodniopomorskim oraz w części województwa lubuskiego. Przewiduje się, że mogą wystąpić słabe opady marznącego deszczu lub mżawki, co skutkuje gołoledzią. Ostrzeżenia będą obowiązywać od piątku od godziny 5:00 do 12:00. Instytut zaleca ostrożność i na bieżąco monitorowanie informacji o rozwoju sytuacji pogodowej.

ZGROŻENIE SILNYM MROZEM

Również dla części województwa podlaskiego i małopolskiego wydano ostrzeżenia I stopnia ogłaszające silny mróz. Prognozowane minimalne temperatury mają wynieść od minus 15 do minus 11 stopni Celsjusza, lokalnie nawet minus 17 stopni. Ostrzeżenie to będzie obowiązywać od czwartku od godziny 22:00 do piątku do 9:00. Takie warunki mogą prowadzić do strat materialnych oraz realnego zagrożenia dla zdrowia i życia.

Wobec tak ekstremalnej pogody warto być odpowiedzialnym i stosować się do zaleceń służb meteorologicznych. Zima pokazuje swoje surowe oblicze, a my musimy być gotowi na wszystko!

„`

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie