„`html
Wilamów – Informacje ogólne
Wilamów to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Uniejów. Miejscowość znajduje się 10 km na północny zachód od Uniejowa, przy lokalnej drodze do Chełmna nad Nerem. W odległości około 3 km od centrum wsi znajduje się przeprawa promowa przez rzekę Wartę do wsi Kozubów w powiecie tureckim.
W Wilamowie działa Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie, założona w 1918 roku. Mieszkańcy angażują się w działalność Koła Gospodyń Wiejskich oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.
Pochodzenie nazwy
Nazwa „Wilamów” pochodzi od rodziny Wilamowskich. W ciągu wieków nazwa miejscowości ulegała zmianom, m.in. w XIV wieku funkcjonowała jako „Welanów”, następnie „Welanowo” i „Wielanów”, aż w XIX wieku przyjęto obecną formę.
Historia
Najstarsze ślady osadnictwa w okolicach Wilamowa sięgają około 8000 r. p.n.e. Archeologiczne badania przeprowadzone w 1946 roku ujawniły liczne znaleziska, w tym urny słowiańskie i miecz, datowane na 800-600 r. p.n.e. Pierwsza pisemna wzmianka o Wilamowie pochodzi z 1232 roku.
- W okresie zjednoczenia Polski Wilamów stał się częścią Ziemi Sieradzkiej.
- Pod zaborami miejscowość należała do Królestwa Polskiego.
- W 1826 roku Wilamów zamieszkiwało 357 osób.
- Od 1999 roku wieś ponownie leży w województwie łódzkim.
Kościół i parafia
Parafia w Wilamowie została założona w XV wieku, a jej pierwszym plebanem był Marcin z Iwania. Fundatorką kościoła była królowa Bona. W 1651 roku po tragicznym incydencie związanym z plebanem, parafię przeniesiono do Uniejowa. Drewniany kościół był wielokrotnie niszczony przez pożary, a jego odbudowa miała miejsce w 1807 roku dzięki fundacji Józefa Załustkowskiego. Obecny kościół, pod wezwaniem Świętych Wojciecha i Stanisława, został wzniesiony w 1894 roku. Wśród zabytków świątyni znajduje się kropielnica licząca ponad 700 lat.
„`