Dzisiaj jest 22 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Tończa (powiat węgrowski)

Chcę dodać własny artykuł

Tończa – wieś w Polsce

Tończa to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim, w gminie Liw. Historia miejscowości sięga połowy XVII wieku, kiedy to była w posiadaniu Jana Dobrogosta Krasińskiego. W 1795 roku wieś znajdowała się w ziemi drohickiej województwa podlaskiego.

Historia

W 1669 roku Tończa wraz z innymi wsiami została zakupiona przez hr. Jana Kazimierza Krasińskiego. W XVIII wieku wieś należała do parafii starowiejskiej. Podczas III rozbioru Polski Tończa weszła w skład zaboru austriackiego. W 1818 roku wieś zamieszkiwało 171 mężczyzn i 201 kobiet, a sołtysem był Mateusz Ozarek. W 1827 roku liczba domostw wynosiła 47, a mieszkańców – 373.

Według źródeł parafialnych, w 1918 roku w Tończy znajdowała się szkoła gminna. Miejscowość jest także miejscem akcji powieści Joanny Chmielewskiej, takich jak „Boczne Drogi” oraz „Studnie przodków”. W 1945 roku urodził się tu Andrzej Sowa, polski historyk i dziennikarz naukowy.

Ciekawostki

  • Wieś leży w pobliżu rzeki Liwiec oraz Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.
  • Wierni kościoła rzymskokatolickiego z Tończy należą do parafii św. Michała Archanioła w Starejwsi.

Przypisy i bibliografia

Źródła historyczne oraz parafialne dokumentują rozwój Tończy na przestrzeni wieków. Zb. Rostkowski w „Kalendarium parafii i kościoła w Starej Wsi” dostarcza dodatkowych informacji na temat historii miejscowości.

Podsumowanie

Tończa to wieś z bogatą historią, która ma swoje korzenie w XVII wieku. Obecnie jest to cicha miejscowość, blisko natury, związaną z lokalną parafią oraz literaturą polską.