Dzisiaj jest 22 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Rabędy (powiat ostrołęcki)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Rabędy

Rabędy to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Troszyn. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa ostrołęckiego. W czasie II wojny światowej stanowiła najdalej na północ wysuniętą miejscowość Generalnego Gubernatorstwa.

Etymologia

Nazwa „Rabędy” może pochodzić od słowa rabędy, co oznacza 'liczne, krótkie sznurki, którymi bok żagla przywiązuje się do masztu’, lub od raband, odnoszącego się do 'rodzaju żagla’.

Historia

Średniowiecze

Na terenie Rabęd odkryto ślady osadnictwa, w tym ceramikę z okresów V–XI wieku oraz XIV–XV wieku.

Czasy zaborów

W 1819 roku brak wzmianki o Rabędach w składzie parafii Troszyn. Miejscowość po raz pierwszy pojawia się na mapie z okresu powstania listopadowego jako „Osada Rabędy”. Po 1827 roku część ludności z Rabęd dołączono do Troszyna, co zwiększyło liczebność mieszkańców. W 1864 roku, po uwłaszczeniu chłopów, dziedzic otrzymywał odszkodowanie za przydzieloną ziemię.

I wojna światowa

3 sierpnia 1915 roku miała miejsce bitwa, w której niemiecka 37 Dywizja Piechoty poniosła ciężkie straty, walcząc z Rosjanami w okolicach Rabęd.

Dwudziestolecie międzywojenne

Według spisu ludności z 1921 roku, w Rabędach znajdowało się 13 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 76 osób, wszystkie zadeklarowały narodowość polską.

II wojna światowa

Rabędy były miejscem wielu wydarzeń wojennych, w tym potyczek z Niemcami oraz aresztowań mieszkańców. Granica między strefą radziecką a niemiecką była strzeżona przez posterunki, a w okolicy odbywały się nielegalne targowiska.

PRL

Wincenty Nosek z Rabęd był członkiem komitetu odbudowy kościoła parafialnego w Troszynie, który budowano w latach 1956-1978.

Zabytki

  • Metalowy krzyż z 1875 roku
  • Kamienna kapliczka z 1888 roku
  • Cmentarz wojenny z lat 1914-1918, z zachowanymi resztkami wału ziemnego
  • Młyn murowany z 1921 roku
  • Pamiątkowa tablica upamiętniająca budowę drogi wojewódzkiej nr 627 (2002-2003)
  • Liczne pomniki przyrody, w tym sosny

Linki zewnętrzne

Kategoria: Troszyn (gmina)

„`