Dzisiaj jest 22 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Jankowo (powiat inowrocławski)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Jankowo – Wprowadzenie

Jankowo to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Pakość. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa bydgoskiego.

Demografia

Zgodnie z Narodowym Spisem Powszechnym z 2011 roku, Jankowo liczyło 262 mieszkańców, co czyni je szóstą co do wielkości miejscowością w gminie Pakość.

Dawna nazwa

Podczas okupacji Jankowo zostało przemianowane na Adolfinenhof, na wniosek barona von Rheinbaben, w nawiązaniu do imienia dziedziczki majoratu.

Geografia

Wieś jest położona 2,5 km na południe od Pakości, wzdłuż Jeziora Pakoskiego, w kierunku Mogilna, przy drodze wojewódzkiej nr 255.

Wyspa – Gród Jankowo

W latach 70. XX wieku na terenie przyszłego zalewu przeprowadzono archeologiczne badania, które ujawniły ponad 100 stanowisk archeologicznych z różnych okresów, od wczesnego neolitu do późnego średniowiecza. Na wyspie Jeziora Pakoskiego, ludność kultury łużyckiej zbudowała gród o wymiarach 125 × 150 m, otoczony wałem skrzyniowym. Odkryto tam liczne artefakty codziennego użytku oraz dowody na miejscową wytwórczość metalurgiczną.

Pałac w Jankowie

Neogotycki pałac barona von Rheinbaben, wybudowany około 1880 roku, jest otoczony parkiem krajobrazowym. Zespół pałacowy obejmował 99 pokoi i zachwycał pięknem okalającego go parku, w którym rośnie 900 drzew różnych gatunków. Pałac, po II wojnie światowej, popadł w ruinę i jest obecnie zaniedbany, ale wpisany do rejestru zabytków.

Historia właścicieli

Założycielem majoratu Jankowo był Albert Heppner. Po II wojnie światowej, majątek został skonfiskowany na mocy dekretu o reformie rolnej, a jego ziemie przekazano chłopom. W latach 90. XX wieku próbowano go zrewitalizować, jednak prace remontowe nie zostały dokończone.

Drewniana głowa Bóstwa z Jankowa

W 1889 roku na terenie wyspy odkryto drewnianą głowę, która wzbudziła zainteresowanie archeologów. Uznawana jest za rzeźbę wikingów, a jej badania prowadził niemiecki historyk Kurt Langenheim.

Bibliografia

  • Wiśniowski, Jerzy (red.), Dzieje Pakości, Warszawa-Poznań 1978
  • Parucka, Krystyna; Raczyńska-Mąkowska, Ewa, Katalog Zabytków Bydgoskiego, Bydgoszcz 1997
  • Hensel, W., Studia i materiały do osadnictwa Wielkopolski wczesnohistorycznej, t. 2, Poznań 1953

Linki zewnętrzne

„`