Dzisiaj jest 21 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Błotnica (powiat ząbkowicki)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Błotnica

Błotnica (niem. Plottnitz) to wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Złoty Stok. Znajduje się w niej średniowieczne grodzisko oraz pomniki przyrody w postaci 11 dębów. Miejscowość jest otoczona lasami, a przez jej teren przepływają potoki Trująca i Pusta.

Toponimia

Nazwa wsi wywodzi się od starosłowiańskiego słowa „błoto”, co odnosi się do jej położenia w bagnistych terenach. W dokumentach historycznych występują różne formy nazwy, takie jak Blothnicza, Plotenicz i Plottniz.

Historia

Początki Błotnicy są niejasne, ale przypuszcza się, że wieś powstała dzięki osadnictwu klasztoru cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego. W 1293 roku pojawia się wzmianka o Mikołaju Bezeta, chłopie z Błotnicy. W obrębie osady znajduje się grodzisko, prawdopodobnie z czasów Bolka I Jaworskiego.

Manufaktura porcelany

W 1828 roku Daniel Seger zakłada w Błotnicy jedną z pierwszych manufaktur porcelany na Dolnym Śląsku, która później zmienia właścicieli i asortyment produkcji. W 1897 roku zakład przejmuje Hermann Güttler, który przekształca produkcję na materiały szamotowe i farby. Po II wojnie światowej obiekt służył do produkcji pigmentów, aż do 2003 roku.

Turystyka i rekreacja

Region wokół Błotnicy jest atrakcyjny dla turystów, ponieważ przebiegają przez niego Główny Szlak Sudecki oraz trasy rowerowe, w tym EuroVelo nr 9 i lokalna „Pętla Błotnicka”.

Przypisy

Bibliografia

  • Franz Toenniges, Plottnitz abseits zwischen Reichenstein und Patschkau [w:] Frankenstein-Miinsterberger Heimatblat

„`