Dzisiaj jest 22 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Widoradz

Chcę dodać własny artykuł

Widoradz – Opis Wsi

Widoradz to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Wieluń, przy drodze wojewódzkiej nr 488. Do 1 stycznia 2012 roku istniały dwie odrębne wsie: Widoradz Dolny i Widoradz Górny, które po połączeniu utworzyły jedną miejscowość o nazwie Widoradz. Część miejscowości nosi nazwę Porąbki, wcześniej będąca częścią Widoradza Dolnego.

Dojazd i Położenie

Do Widoradza można dojechać z Wielunia w kierunku Bełchatowa, skręcając przy rozwidleniu dróg w stronę Widawy, lub przez Rudę, korzystając z drogi prowadzącej obok kościoła.

Grodzisko w Widoradzu

W okolicy Widoradza znajduje się grodzisko o średnicy około 40 metrów, które po raz pierwszy zostało wzmiankowane w 1485 roku. Główny wał grodziska otoczony jest trzema fosami i zewnętrznymi wałami zaporowymi. W trakcie badań archeologicznych odkryto liczne zabytki, takie jak:

  • Ułamki naczyń glinianych (VI-XIV w.)
  • Groty bełtów do kusz
  • Noże i sztylety
  • Klucze i podkowy

Ostatnia faza istnienia grodziska datowana jest na czas po 1380 roku. Istnieją hipotezy, że siedziba kasztelana mogła znajdować się w Widoradzu, ponieważ nie odkryto dotychczas śladów kasztelańskiego grodziska w Rudzie.

Legenda o Diable Widoradzkim

Według lokalnych podań, grodzisko było siedzibą diabła Widoradzkiego. Oskar Kolberg wspomina legendę o Tatarach, którzy zostali pochłonięci przez moczary w Widoradzu podczas prób zdobycia Wielunia. Miejscowa ludność często powtarzała modlitwę o ochronę przed różnymi nieszczęściami, w tym przed „Widoradzem”.

Historia administracyjna

W latach 1975–1998 Widoradz należał do województwa sieradzkiego. Przed 2011 rokiem miejscowość była podzielona na Widoradz Górny i Widoradz Dolny.

Bibliografia

  • Kamińska J., „Grody wczesnośredniowieczne ziem Polski środkowej na tle osadnictwa”, Łódź 1953.

Linki zewnętrzne