„`html
Wyszyna
Wyszyna to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie tureckim, w gminie Władysławów. Znajduje się 14 km na południowy wschód od Konina, 7 km na północny zachód od Władysławowa, około 3 km od drogi Turek – Genowefa. Warto wspomnieć, że wsi tej związany jest Adam Grodziecki, pisarz i poeta wczesnego baroku. Na wschód od miejscowości znajduje się wyrobisko Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów”.
Historia
Pierwsza wzmianka o Wyszynie pochodzi z 1392 roku. Miejscowość była początkowo otoczona bagnami, co wpłynęło na nazwę, wywodzącą się od słowa „wyższyna”. W XVI wieku Wyszyna była własnością arcybiskupa gnieźnieńskiego, a później szlachecką. W 1619 roku miały miejsce tragiczne wydarzenia, w tym pożar kościoła i zamku. W 1696 roku zbudowano nowy kościół, a w 1782 roku Rafał Gurowski zfundował obecny budynek, który jest charakterystyczną rotundą z kopulastym dachem.
Wnętrze kościoła zdobią rzeźby oraz obrazy, w tym gotycka chrzcielnica z XV wieku. Obok kościoła znajduje się późnobarokowa dzwonnica.
Wyszyńska Matka Boska
Obraz Bogarodzicy Czuwającej nad Dzieciątkiem, znanego z Wyszyny, jest dziełem nieznanego artysty z przełomu XVI i XVII wieku. Historia obrazu związana jest z cudownym wydarzeniem, które miało miejsce w 1658 roku. Obraz został przeniesiony z prywatnego domu do zamkowej kaplicy, a następnie ofiarowany kościołowi parafialnemu. Współczesny kult maryjny w Wyszynie rozwija się od XVIII wieku, a odpusty odbywają się 8 września oraz w pierwszą niedzielę po 16 lipca.
Ruiny zamku
W pobliżu kościoła znajdują się ruiny renesansowego zamku, zbudowanego około 1556 roku przez Grodzieckich. W XVII wieku zamek przeszedł w ręce rodziny Gurowskich. W 1768 roku, podczas konfederacji barskiej, zamek został poważnie uszkodzony. W XIX wieku popadł w ruinę, a jego pozostałości poddano konserwacji w latach 50. XX wieku. Zamek charakteryzował się dwoma budynkami mieszkalnymi i sześcioma basztami, z których część przetrwała do dziś.
Bibliografia
- Źródła historyczne dotyczące Wyszyny.
- Prace naukowe na temat architektury i kultury regionu.
„`
W przetworzonym tekście zawarto kluczowe informacje o Wyszynie, jej historii, kościele oraz ruinach zamku, eliminując zbędne szczegóły.