Walery Goetel
Walery Goetel (1889-1972) był polskim geologiem, ekologiem i paleontologiem, profesorem oraz działaczem społecznym. Urodził się 14 kwietnia 1889 roku w Suchej, a zmarł 6 listopada 1972 roku w Krakowie.
Wykształcenie i kariera
Goetel zakończył studia na Akademii Górniczej w Ostrawie (1950) oraz Politechnice Krakowskiej (1970). W 1952 roku został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, a w 1964 roku przekształcił się w członka rzeczywistego. W 1983 roku został patronem Fundacji im. Walerego Goetla, promującej ochronę środowiska.
Życie osobiste
W 1913 roku ożenił się z Marią Skłodowską, bratanicą Marii Skłodowskiej-Curie. Mieli córkę Wandę. Goetel został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Działalność społeczna
Goetel aktywnie działał w Towarzystwie Tatrzańskim od 1903 roku, gdzie pełnił różne funkcje, w tym wiceprzewodniczącego i prezesa. Po połączeniu PTT i PTK w Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, był przewodniczącym Komisji Turystyki Górskiej. Był także redaktorem naczelnym rocznika „Wierchy”.
Godności i odznaczenia
W 1950 roku otrzymał tytuł Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W 1973 roku nadano imię prof. Walerego Goetla schronisku na Hali Ornak oraz Warszawskiemu Klubowi Górskiemu PTTK. Był również członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Geologicznego.
Odznaczenia
Goetel otrzymał liczne odznaczenia, w tym:
- Order Sztandaru Pracy I klasy (1949)
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1959)
- Order Krzyża Grunwaldu III klasy (1945)
- Złoty Krzyż Zasługi (czterokrotnie)
Wyróżnienia
Otrzymał także wiele wyróżnień, w tym Międzynarodową Nagrodę im. Tienhovena oraz Nagrodę Fundacji im. Jurzykowskiego.
Upamiętnienie
Nazwisko Goetla noszą ulice w Krakowie i Bełchatowie, a także Zespoły Szkół w Suchej Beskidzkiej i Krakowie. Lodowiec Goetla na Wyspie Króla Jerzego również nosi jego imię.
Publikacje naukowe
Jedna z jego ważniejszych publikacji to praca z 1917 roku: „Die Rhätische Stufe und der unterste Lias der subtatrischen Zone in der Tatra”.
Walery Goetel pozostawił po sobie znaczący dorobek w dziedzinie nauk przyrodniczych oraz turystyki, a jego osiągnięcia są doceniane do dziś.