Dzisiaj jest 21 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Smolnica (województwo zachodniopomorskie)

Chcę dodać własny artykuł

Smolnica – Informacje ogólne

Smolnica to wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim, w gminie Dębno. W 2022 roku miejscowość liczyła 494 mieszkańców. W latach 1975–1998 wieś należała administracyjnie do województwa gorzowskiego.

Historia i zabytki

Na terenie Smolnicy odkryto ślady osadnictwa sięgające IX wieku. Znaleziono tam m.in. pozostałości garncarskie. W XIII wieku w miejscowości zbudowano granitowy kościół, który przetrwał do dziś, choć był wielokrotnie przebudowywany. Obok kościoła znajduje się neoklasycystyczny pałac z lat 1880-1883.

Środowisko geograficzne

Smolnica leży na Równinie Gorzowskiej, otoczonej niewielkimi kompleksami leśnymi. W pobliżu znajduje się Jezioro Czaple oraz rzeka Kosa.

Toponimia

Nazwa „Smolnica” została nadana urzędowo w 1947 roku i nawiązuje do rzeczki Smolnitz. Historyczne nazwy miejscowości wskazują na związki z niemieckim słowem oznaczającym „niedźwiedzie pole” lub „wypalone pole”.

Ludność

W ciągu ostatnich trzech stuleci liczba mieszkańców Smolnicy zmieniała się, osiągając w 1800 roku 372 osoby, a w 2022 – 494.

Organizacje i instytucje

  • Sołectwo Smolnica, reprezentujące mieszkańców wsi.
  • Szkoła podstawowa nr 1 im. Młodych Talentów, funkcjonująca od 1945 roku.
  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, działający od 2014 roku.

Atrakcje turystyczne

  • Kościół Narodzenia NMP – jednonawowy z XIII wieku, odbudowany po II wojnie światowej.
  • Pałac von Sydow – zbudowany w stylu neoklasycystycznym z elementami neobarokowymi.
  • Parks pałacowy – z XIX wieku, z cennymi gatunkami drzew.

Ciekawostki

W 1999 roku nakręcono film dokumentalny pt. „Niby to nasze…”, który przedstawia losy wsi i jej mieszkańców po II wojnie światowej.