Dzisiaj jest 22 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Trzcianka (powiat nowotomyski)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Trzcianka

Trzcianka to wieś w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, w gminie Kuślin. Miejscowość ma średniowieczne korzenie, sięgające co najmniej XV wieku. W dokumentach historycznych nazwa wsi pojawia się w różnych formach, takich jak „Trczanka” czy „Trzyanka”, co wskazuje na jej związki z obszarami obrośniętymi trzciną.

Historia

Trzcianka była pierwotnie wsią szlachecką, należącą do rodów takich jak Watów, Trzcieńskich, Sarbskich, Pakosławskich, Chraplewskich i Strzeżmińskich. W 1449 roku miejscowość leżała w powiecie kościańskim. W 1408 roku Mikołaj Wata z Nądni ufundował kościół parafialny w pobliskim Kosiczynie.

W historii wsi odnotowano liczne transakcje i procesy sądowe dotyczące jej majątku. W 1449 roku Mikołaj Godziemba sprzedał połowę wsi Piotrowi Sarbskiemu, a w 1476 Wojciech Trzcieński nabył część Trzcianki. W 1494 roku wieś była zobowiązana do zapłaty kar królewskich. Z biegiem lat Trzcianka doświadczyła zmian właścicieli, a w XVIII wieku przeszła w ręce rodziny Nieżychowskich.

W okresie zaborów, po II rozbiorze Polski w 1793 roku, miejscowość znalazła się pod władzą pruską. W XIX wieku Trzcianka była częścią większej wsi w powiecie bukowskim. W 1837 roku liczba mieszkańców wynosiła 241.

W latach 1975–1998 Trzcianka była częścią województwa poznańskiego. W miejscowości działa Zespół Pieśni i Tańca „Polanie”, a także istniały dwie stacje kolejowe na Opalenickiej Kolei Wąskotorowej.

Zabytki

W Trzciance znajduje się neoklasyczny pałac z drugiej połowy XIX wieku, który został rozbudowany w 1910 roku. Otaczający go park krajobrazowy o powierzchni 3,3 ha jest starannie utrzymany. Pałac oraz park są obecnie użytkowane przez Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego. W parku znajduje się również neogotycka kaplica grobowa rodziny Jacobich z połowy XIX wieku. Zespół pałacowy został wpisany do rejestru zabytków w 1977 roku.

„`