Dzisiaj jest 22 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Adam Cuber

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Adam Cuber – Biografia

Adam Cuber, znany również jako „Lis”, urodził się 6 października 1910 roku w Sosnowcu. Był polskim dyplomatą i działaczem ruchu robotniczego. Zmarł 8 grudnia 1970 roku w Warszawie.

Wczesne życie i edukacja

Był synem robotnika, a w 1929 roku ukończył Państwową Średnią Szkołę Techniczną Kolejową w Sosnowcu, zdobywając tytuł technika mechanika. Po krótkiej służbie wojskowej, z powodu złego stanu zdrowia, pracował w hutach „Sosnowiec” i „Laura” w Siemianowicach.

Aktywność w czasie II wojny światowej

Podczas II wojny światowej Cuber ponownie pracował w hucie „Sosnowiec”, gdzie brał udział w działaniach sabotażowych. Współpracował z Polską Partią Robotniczą (PPR) oraz Gwardią Ludową, a pod koniec okupacji kierował akcją zabezpieczenia huty na czas powojenny.

Kariera po wojnie

Po wojnie Cuber związał się z aparatem PPR. Był sekretarzem Komitetu Miejskiego w Sosnowcu, a potem w Gliwicach. Uczestniczył w I Zjeździe PPR w Warszawie oraz ukończył kurs w Centralnej Szkole PPR w Łodzi. Reprezentował Gliwice na Kongresie Zjednoczeniowym PPR i PPS w grudniu 1948. Pełnił różne funkcje w Komitecie Wojewódzkim PZPR, w tym sekretarza w Rzeszowie i Warszawie.

Ambasador w Czechosłowacji

W latach 1954-1957 Cuber był ambasadorem PRL w Czechosłowacji. Po powrocie z tej misji pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz spółdzielczości. Zmarł po długiej chorobie.

Odznaczenia i dziedzictwo

Cuber był odznaczony m.in.:

  • Orderem Sztandaru Pracy II klasy
  • Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945
  • Odznaką „Zasłużony działacz ruchu spółdzielczości”

Został pochowany na wojskowych Powązkach w Warszawie. Jego żoną była Helena, która żyła w latach 1912–2001.

Bibliografia

  • Zofia Raszkowska, Adam Cuber, [w:] Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego, tom I: A-D, red. Feliks Tych, Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1985

„`