Siedliska
Siedliska (ukr. Селиська) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Lubycza Królewska. Wieś leży na Roztoczu Wschodnim, w dolinie Prutnika, prawego dopływu Sołokiji. Siedliska są najdalej na południe wysuniętą wsią województwa lubelskiego. W 2011 roku wieś liczyła 266 mieszkańców i jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Historia
Wieś powstała w XV wieku jako zaplecze grodziska, które zostało zniszczone przez Tatarów. Od połowy XV wieku, przez kilka stuleci, majątek Siedlisk był dzierżawiony przez rodzinę Dzieduszyckich. W XIX wieku dobra rawskie przeszły w ręce Tyszkiewiczów, a później Jabłonowskich, aż w końcu znalazły się pod zarządem księcia Adama Sapiehy. Siedliska były znanym ośrodkiem garncarskim, a na początku XX wieku zbudowano tam elektrownię wodną.
W 1921 roku wieś miała 468 mieszkańców, w tym 242 Ukraińców. Po II wojnie światowej, w wyniku zmian granic i polityki deportacyjnej, ludność ukraińska została wysiedlona, a część Polaków deportowano na Syberię. W 2023 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą polskich mieszkańców deportowanych w 1940 roku.
Zabytki
- Cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja: Zbudowana w 1901 roku, na miejscu wcześniejszej drewnianej cerkwi. Wewnątrz znajduje się ikonostas z XVII i XVIII wieku.
- Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy: Murowany kościół z 1903 roku, również ufundowany przez Pawła Sapiehę.
W Siedliskach znajduje się również rezerwat przyrody Jalinka, które jest największym w Polsce skupiskiem skamieniałych pni drzew trzeciorzędowych.