„`html
Rajsko – Charakterystyka
Rajsko to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, w gminie Oświęcim. Wieś posiada kod pocztowy 32-600 oraz tablice rejestracyjne KOS.
Części wsi
Do 1954 roku do Rajska należał przysiółek Budy, który następnie włączono do Brzeszcz.
Historia
Rajsko po raz pierwszy wzmiankowane jest w 1272 roku jako Raysko. Wówczas wieś została nadana Hermanowi Surnagelowi na prawie niemieckim przez księcia Władysława opolskiego. Miejscowość początkowo znajdowała się w obrębie piastowskiego księstwa opolsko-raciborskiego.
W 1290 roku utworzono księstwo cieszyńsko-oświęcimskie, z którego w 1315 roku wydzieliło się księstwo oświęcimskie, które od 1327 roku było lennem Królestwa Czech. W 1457 roku księstwo wykupił król Kazimierz Jagiellończyk, a Rajsko zostało wymienione w dokumencie sprzedaży.
Rzeczpospolita Obojga Narodów
W 1564 roku wieś leżała w granicach Korony Królestwa Polskiego, w województwie krakowskim. Po unii lubelskiej w 1569 roku, Rajsko stało się częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W XVII wieku w miejscowości ujęto zbójnika Wojciecha Klimczoka.
Zabór austriacki
Po rozbiorach, Rajsko znalazło się w zaborze austriackim, wchodząc w skład Królestwa Galicji i Lodomerii. W 1784 roku właścicielem wsi był szlachcic Dembiński, a na przełomie XIX i XX wieku – Wincenty Zwilling.
II wojna światowa
4 września 1939 roku pod Rajskiem miała miejsce bitwa, w której oddziały majora Piotra Ryby walczyły z niemieckim wojskiem. Podczas okupacji wieś została wysiedlona w związku z rozbudową obozu Auschwitz-Birkenau. W styczniu 1945 roku przez Rajsko przeszły marsze śmierci z obozów.
Okres powojenny
W latach 1975–1998 Rajsko administracyjnie należało do województwa bielskiego.
Zabytki
Na terenie wsi znajduje się obiekt wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
„`